Zima w tym roku nas nie rozpieszcza. By przy utrzymujących się od tygodni, minusowych temperaturach nasz organizm mógł ustrzec się przed infekcjami warto dostarczać mu w tym trudnym czasie dobrej jakości produkty, bogate w składniki odżywcze, witaminy i błonnik. Bazą dla rozgrzewających posiłków mogą być kasze, które dodatkowo dzięki zawartości różnych minerałów chronią przed nadwagą, miażdżycą, cukrzycą i nowotworami.
Źródło kwasu foliowego, potasu, żelaza i magnezu
Kasze królowały na polskich stołach od setek lat, u Słowian stanowiły podstawę diety – przygotowywali z nich zupy, dodawali do barszczu, przygotowywali je też na słodko z suszonymi owocami. Dopiero pojawienie się i popularyzacja w XIX wieku ziemniaków spowodowała, że kasze „zeszły na dalszy plan” jadłospisu Polaków. Tymczasem, kasze pod względem wartości odżywczej przewyższają nie tylko ziemniaki, ale też ryż i makaron. Kasze są cennym źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E, a także potasu, żelaza i magnesu. Na rynku, w zależności od rodzaju ziaren, z których są produkowane, jest kilka rodzajów kasz, a każda ma nieco inne właściwości. W sprawdzeniu jaka kasza jest nas najbardziej odpowiednia, a także która najbardziej nam smakuje przydatna będzie kolekcja „Dobre kasze. Zdrowe i odżywcze”, dostępna na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix®.
Jaglane odkwaszanie
Kasza jaglana przyrządzana jest z prosa, jest jedną z najstarszych kasz i jedną z niewielu zasadotwórczych, co przy tradycyjnych dietach, opartych na zakwaszających organizm mięsie i nabiale, pozwala na zachowanie równowagi w organizmie. Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie uczula i nie zawiera glutenu. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Kasza jaglana to także zbawienie dla urody. Dzięki zawartości krzemionki wpływa na poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci. Kaszę jaglaną można jeść na słodko, np. z owocami czy dżemami. Kasza jaglana sprawdzi się też w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
PRZEPIS – WEGEBURGERY Z KASZY JAGLANEJ I BURAKA
SKŁADNIKI NA 5 SZTUK:
Kotlet
- 200 g kaszy jaglanej
- 180 g czerwonych buraków, pokrojonych na kawałki
- 35 g cebuli, pokrojonej w ćwiartki
- 2 ząbki czosnku
- 15 g masła
- 340 g wody
- 50 g pestek słonecznika
- 11 łyżeczki soli
- 1 łyżeczki pieprzu czarnego,
- 3 łyżeczki kminu rzymskiego,
- 15 g octu balsamicznego
- 5 plastrów pomidora
Chutney z czerwonej cebuli:
· 170 g cebuli, czerwonej, pokrojonej w ćwiartki
· 11 łyżeczki białej gorczycy
· 25 g masła
· 10 g octu balsamicznego
· 10 g czerwonego octu winnego
· 3 łyżeczki cynamonu, mielonego
· 40 g miodu, wielokwiatowego
Burgery
- 5 bułek graham
- majonez, ilość do posmarowania bułek
- 5 liści sałaty masłowej
- 30 g cebuli, pokrojonej w piórka
- 10 plastrów ogórka konserwowego lub kiszonego
- 5 plastrów pomidora
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1 Na pokrywę naczynia miksującego nałożyć koszyczek, odważyć do niego kaszę, opłukać pod bieżącą wodą, odstawić.
2 Do naczynia miksującego włożyć buraki, rozdrobnić 10 s/obr. 7. Buraki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. Następnie zmiksować
20 s/obr. 10. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.
3 Do naczynia miksującego włożyć cebulę i czosnek, rozdrobnić 3 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
4 Dodać masło, dusić 3 min/120°C/obr. 0.5. Przełożyć z koszyczka do naczynia miksującego wcześniej opłukaną kaszę, dusić 2 min/120°C/obr. 1.
5 Dodać wodę, gotować 10 min/100°C/obr. 1. Jeżeli w naczyniu miksującym pozostanie woda, kaszę należy przecedzić przez koszyczek. Kaszę ponownie umieścić w naczyniu miksującym.
6 Dodać rozdrobnione buraki, słonecznik, sól, pieprz, kmin rzymski i ocet, wymieszać 30 s/obr. 5.
7 Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
8 Z powstałej masy uformować 5 kotletów (O 10 cm) o grubości 2 cm i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 10 min (200°C). Po tym czasie kotlety ostrożnie obrócić, piec kolejne 10 min (200°C). Umyć i osuszyć naczynie miksujące. W tym czasie przygotować chutney.
9 Do naczynia miksującego włożyć cebulę, rozdrobnić 5 s/obr. 5. Cebulę zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. W razie potrzeby rozdrobnić kolejne 2 s/obr. 5.
10 Dodać gorczycę i masło, dusić 7 min/120°C/obr. 1.
11 Dodać ocet balsamiczny, ocet winny, cynamon i miód, dusić 3 min/120°C/obr. 0.5.
12 Bułki posmarować majonezem, następnie na spodzie każdej położyć liść sałaty, kotlet, chutney, cebulę, 2 plastry ogórka, plaster pomidora i przykryć górną częścią bułki. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.
Smacznego!
Redakcja GP, fot. pixabay