Zielony ogórek – co się w nim kryje?

Wiosenne kanapki, mizeria czy sałatka – wprost nie wyobrażamy sobie tego, by miało zabraknąć w nich zielonego ogórka. Lecz czy wiemy, co kryje on w swoim wnętrzu?

Co zawiera ogórek?

100 gramów tego zielonego przysmaku dostarcza nam jedynie dwunastu kalorii, to zatem znakomity dodatek do potraw dla osób na diecie redukcyjnej. W głównej mierze składa się on z wody (96%). Zawiera związki działające alkalizująco, zatem pozwala walczyć z zakwaszeniem organizmu. Ponadto w ogórku zielonym znajdziemy między innymi kwas foliowy, potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo, wapń i sód. Ma on także niewielkie ilości witaminy A oraz C oraz błonnika – dzięki temu ostatniemu stanowi on silny oręż w walce z zaparciami. Polecany jest również przy reumatyzmie.

Łagodzi problemy związane z układem moczowym oraz stany zapalne, jest też nieoceniony przy usuwaniu z organizmu nadmiaru wody. Stosowany często w kosmetyce, bowiem łagodzi podrażnienia oraz zmiękcza skórę, nadając jej blasku.

Właściwości przeciwnowotworowe ogórka

Ogórki zawierają substancje odpowiedzialne za gorzki smak tego warzywa – kukurbitacyny które mają właściwości przeciwnowotworowe. Amerykańscy i chińscy naukowcy w 2014 roku na łamach „Cancer Letter” dowodzili, że kukurbitacyn B (CuB) – hamuje wzrost komórek odpowiedzialnych za rozwój raka prostaty. Z kolei inni uczeni, których wyniki badań były opublikowane w “Cancer Research”, uważają, że kukurbitacyny mogą ochronić nawet przed rozwojem raka trzustki.

Musimy jednak pamiętać, iż w zielonym ogórku znajdziemy także askorbinazę – enzym utleniający witaminę C. nie powinniśmy zatem długo przechowywać sałatek, w których połączymy zielone ogórki z warzywami bogatymi w ten składnik. Z pewnością już niebawem ogórki pojawią się na stołach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles