Dieta lekkostrawna jest stosowana głównie przez osoby starsze, cierpiące na choroby układu pokarmowego oraz rekonwalescentów. Wskazaniem do jej wcielenia w życie jest także kamica nerkowa, choroby układu oddechowego czy też zapalenie (ostre bądź przewlekłe) trzustki lub wątroby. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie właściwie założenia ma dieta lekkostrawna. Czas zatem to zmienić!
Dieta lekkostrawna – wskazania
- stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit,
- nowotwory układu pokarmowego,
- nadmiernej pobudliwości jelita grubego.
- choroby przeziębieniowe,
- przebiegające z podwyższoną temperaturą;
- choroby układu oddechowego, jak zapalenie płuc i opłucnej;
- przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z rozedmą;
- zaburzenia krążenia płucnego (zawał);
- wyrównane choroby nerek i dróg moczowych;
- w ostrym i przewlekłym zapaleniu wątroby, trzustki;
- przewlekłym zapaleniu pęcherzyka i dróg żółciowych;
- kamicy żółciowej.
Dieta lekkostrawna – założenia
Jej główne założenie polega na dostarczaniu do żołądka niewielkich i lekkich posiłków, aby go zanadto nie obciążać. Jednocześnie eliminuje się potrawy ciężkostrawne, smażone, wzdymające czy też mocno przyprawione. Należy również ograniczyć spożywanie dań bogatych w błonnik. Jeśli chodzi o polecane techniki przygotowywania posiłków, jak najbardziej w grę wchodzi gotowanie, pieczenie w folii oraz duszenie bez tłuszczu. Ogranicza się lub nawet wyklucza potrawy długo zalegające w żołądku, tłuste, smażone, czy pieczone w tradycyjny sposób. Ponadto w przypadku tej diety nie należy stosować ostrych przypraw.
Węglowodany powinny stanowić 55% dziennego zapotrzebowania na energię, tłuszcze 29,5%, zaś białko 15.5%. Niekiedy stosowana jest ona jako dieta odchudzająca, można być na niej przez całe życie. Jeśli będzie odpowiednio rozsądnie zbilansowana, pozwoli w długim okresie dotrzeć do pożądanej wagi, a następnie ją utrzymać bez efektów jojo.