Glony wakame – dlaczego warto wprowadzić je do swojego jadłospisu?

Wiele osób ma już za sobą pierwszy raz z glonami, jednak spora grupa jeszcze nie miała okazji ich skosztować, glony wakame zdecydowanie warto wprowadzić do swojego menu z uwagi na ich fantastyczne właściwości. O czym mowa? Już wyjaśniamy!

Wakame czyli Undaria pierzastodzielna lub undaria pierzasta

To gatunek brunatnic z rzędu listownicowców, szeroko wykorzystywany w kuchni japońskiej jako warzywo. W handlu znany pod lokalnymi nazwami: wakame (jap. ワカメ?), (chiń.) 裙带菜 pinyin qundaicai, (kor.) 미역 miyeok, z których na Zachodzie najpopularniejszą jest wakame, w Polsce ponadto wakami.

Wakame – zastosowanie

Wakame stanowi codzienny składnik potraw kuchni japońskiej, zwłaszcza jako jeden ze składników zupy misoshiru oraz diety Genmai-Saishoku. Od wieków jest hodowane w Japonii i Korei. Zdobyło sobie również pewną popularność w USA już w latach 60. XX wieku, w związku z ówczesną modą na makrobiotykę. Sprowadzano je suszone z Japonii. Obecnie dziko rosnące wakame wykorzystuje się również lokalnie w restauracjach orientalnych w Australii

co znajdziemy w glonach wakame

W stu gramach owego przysmaku znajdziemy 45 kalorii. Te słodkawe w smaku, bardzo popularne w Japonii przysmaki mają lekko oliwkową barwę. Są bardzo bogatym źródłem jodu, żelaza, wapnia, kwasu foliowego oraz magnezu. Znajdziemy w nich również cały szereg witamin, między innymi witaminę A,C, E oraz K. Glony owe mają w swoim składzie również związek o przeciwutleniających właściwościach – fukoksantynę. Można dodawać je do zup, sałatek albo przystawek. Warto podkreślić również, że świetnie wspomagają one proces odchudzania, ponadto zaś bardzo dobrze wpływają na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Prócz tego mają znakomity wpływ na układ krążenia, a także układ kostny. Produkt z całą pewnością warty wypróbowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles