Kozłek lekarski innymi słowy zwany jest walerianą. O jego dobroczynnych właściwościach wiedzieli już nasi dziadkowie. Dlaczego warto stosować kozłek lekarski, w jakich problemach oraz dolegliwościach się nam przyda? Sprawdźmy to!
Kozłek lekarski – występowanie
Występuje w całej Eurazji z wyjątkiem stref arktycznych i pustynnych. Uprawiany i dziczejący w Ameryce Północnej. W Polsce pospolity. Nazwy zwyczajowe: waleriana, baldrian, biedrzan (Pomorze), biełdrzan (Śląsk), kocia trawa, odolan, stoniebo. W naturze (bylina), jako uprawna dwuletnia. Roślina wydziela słodki, miodowy zapach, będący dla kotów afrodyzjakiem. Surowca nie pozyskuje się z siedlisk naturalnych, lecz wyłącznie z uprawy. Dzięki temu nie zmniejsza się jego liczebności, ponadto surowiec pozyskany z uprawy ma lepsze własności, więcej substancji czynnych. Zawierają liczne biologicznie czynne substancje: estry kwasu izowalerianowego, kwas walerenowy, waleranon, walerenal i inne.
Właściwości kozłka lekarskiego
Kozłek przede wszystkim wykazuje działanie uspokajające i wyciszające, dlatego osoby narażone na duży stres jak najbardziej powinny po niego sięgnąć. Ponadto pomaga on kobietom cierpiącym z powodu bardzo bolesnych miesiączek, ma bowiem działanie rozkurczające. Z tego właśnie powodu stosuje się walerianę również w przypadku dolegliwości ze strony żołądka. Warto wspomnieć jednak, że kozłka nie można stosować regularnie dłużej niż miesiąc – po upływie około trzydziestu dni trzeba zrobić dwutygodniową przerwę, po której można rzecz jasna wrócić do jego picia. Zewnętrznie także można tę roślinę stosować – napar stosowany na włosy i skórę głowy świetnie radzi sobie bowiem z łupieżem i łojotokiem.
Napar z waleriany
Zalać 3 – 5 g ziół (1 łyżeczka do herbaty) szklanką wrzącej wody. Pić 2 – 3 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Pamiętajmy, aby nie stosować waleriany przed prowadzeniem samochodu czy obsługą urządzeń mechanicznych.
Ja dodam że, nie zaleca się łączyć kozłka lekarskiego z takimi lekami jak:
– środkami uspokajające,
– preparaty nasenne,
– przeciwgrzybiczne itp.