Witamina D – dlaczego warto ją przyjmować?

Jak wskazują badania naukowe niepokojący jest w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, wysoki odsetek osób z niedoborami witaminy D, stwierdzany w różnych grupach wiekowych społeczeństwa.

Głównym naturalnym źródłem witaminy D jest synteza skórna, ponadto ważne są także źródła żywieniowe. Postępująca zmiana trybu życia i ograniczone przebywanie na słońcu oraz niska podaż tej witaminy w diecie przyczyniają się do zwiększenia jej deficytów.

Witamina D
Witamina D

Niedobór witaminy D, to nie tylko osteoporoza…

W powszechnym przekonaniu niedobór tej witaminy kojarzony jest głównie z rozwojem chorób układu kostnego – krzywicą, osteomalacją i osteoporozą. Tradycyjnie uznawana jest jako czynnik przeciwkrzywiczy i zapobiegający osteoporozie. Tymczasem, skutki niedoboru tej witaminy dotyczą również innych układów i narządów, gdyż witamina D odgrywa ważną rolę w prawidłowym ich funkcjonowaniu. Obecnie obniżone zasoby ustrojowe witaminy D postrzegane są jako ważny czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, m in. nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego, autoimmunologicznych oraz wielu innych schorzeń.

Co jeść?

Najlepszym źródłem są tłuste ryby, olej z wątroby, jaja, mleko fortyfikowane i przetwory mleczne.

Witamin D z pożywienia pochodzi głównie:

– ze spożywanych tłuszczów (ok. 36-55%)

– z mięsa i podrobów (ok. 25–45%)

-z mlecznych (ok. 15–30%)

-z ryb i przetworów rybnych (ok. 2-8%)

Ze względu na często występujący deficyt oraz niedostateczną podaż witaminy D z całodzienną dietą należy rozważyć wprowadzenie suplementacji w rekomendowanych dawkach, zależnych od wieku, stanu fizjologicznego, pory roku (ekspozycja na słońce).
Grey, fot.: pixabay

 

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród