Czerwona herbata – słów kilka o tym gatunku

Czerwona herbata – craz więcej Polaków regularnie po nią sięga, chociaż stała się w naszym kraju popularna stosunkowo niedawno. Czerwona herbata, bo o niej mowa, skrywa w sobie wiele dobrego!

Pochodzenie czerwonej herbaty

Czerwona herbata pochodzi z tej samej rośliny co herbata czarna, ale różni się od niej tym, że zostaje poddana dodatkowemu procesowi fermentacji. Ma ona smak bardziej gorzki niż czarna, przez co w krajach europejskich często dodaje się do niej aromaty, aby go złagodzić – najczęściej cytrynowy. Czerwoną herbatę pija się zwłaszcza w krajach wschodniej Azji. Istnieje 10 kategorii jakościowych tej herbaty (od pierwszej – najwyższej do dziesiątej – najniższej). Stopień na skali określa pochodzenie liści i ich jakość, sposób ich przetworzenia i przechowywania.Istnieją dwa rodzaje herbaty Pu-erh – Sheng oraz Shu. Różnią się one produkcją. Pu-erh Sheng poddawany jest naturalnemu starzeniu poprzez leżakowanie herbaty. Proces ten może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Natomiast Pu-erh Shu poddawany jest procesowi postarzania zwanemu wodui. Polega on na poddaniu herbaty procesom fermentacji za pomocą drobnoustrojów i szlachetnych grzybów, które rozwijają się poprzez poddanie herbaty działaniu pary wodnej oraz podwyższonej temperatury przez co herbata w smaku jest podobna do dojrzałych Pu-erhów Sheng.

Właściwości zdrowotne czerwonej herbaty

Najbardziej znanymi jej właściwościami są rzecz jasna odchudzające (ze względu na obecność polifenoli). Warto wiedzieć jednak, iż to istna kopalnia kofeiny (która bardzo szybko wchłania się do naszego organizmu) oraz mikroelementów. Ponadto obniża poziom cholesterolu i poprawia pamięć. Słynie także z właściwości moczopędnych. Wedle najnowszych badań regularne picie czerwonej herbaty może zmniejszać ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów. Ochrona zębów przed próchnicą to także wielka zaleta tego napoju.

A oto pełne zestawienie zdrowotnych zalet czerwonej herbaty.

  • wspomaga pracę wątroby – skutecznie walczy z nadwagą
  • obniża poziom cholesterolu
  • pobudza procesy trawienne
  • zapobiega powstawaniu agresywnych związków tlenu – wolnych rodników
  • łagodzi skutki spożycia alkoholu
  • wzmacnia organizm
  • zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach
  • pobudza mikrokrążenie
  • poprawia pamięć
  • uspokaja

Ma charakterystyczny, nieco ziemisty smak, występuje na sklepowych półkach w kilku odmianach. Czy warto po nią sięgać? Zdecydowanie tak!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród