Przyprawiaj kurkumą!

Coraz częściej jest stosowana w naszej kuchni – co bardzo cieszy. Wszak kurkuma to przyprawa, która stosowana była do barwienia produktów spożywczych jeszcze przed rozpoczęciem naszej ery! To po prostu – Ostryż długi (Curcuma longa L.) – nazywany także ostryżem Zohary, kurkumą długą, ostryżem indyjskim, kurkumą, szafranem indyjskim – gatunek byliny z rodziny imbirowatych. Rośnie dziko w Indiach, jest uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Mielona, wysuszona bulwa ma nazwę kurkuma i jest używana jako aromatyczna przyprawa do potraw oraz jako dodatek do mieszanek przyprawowych takich jak curry czy garam masala. Przyprawiaj kurkumą.

Dlaczego warto po nią sięgać? Sprawdźmy to!

Zawiera ona w sobie kurkuminę, składnik o działaniu przeciwnowotworowym (może on sprawdzić się w leczeniu oraz profilaktyce między innymi raka jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, pęcherza moczowego, szyjki macicy) . Wspaniale pomaga również w dolegliwościach natury trawiennej, bowiem działa rozkurczająco, a ponadto ochronnie na komórki wątroby. Warto wspomnieć także o jej innych właściwościach – działa bowiem znakomicie na poprawienie odporności naszego organizmu. W jej składzie znajdziemy również tumeron, czyli związek który może pomagać w regeneracji komórek mózgu po urazach czy chorobach. Ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi, poza tym wykazuje korzystny wpływ w dolegliwościach związanych z naszym narządem wzroku, między innymi zespole suchego oka czy zapaleniu spojówek.

Kurkumina

Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, a jej pochodna – desmetylokurkumina działanie antyoksydacyjne. W krajach azjatyckich uważa się, że długotrwałe przyjmowanie kurkumy zmniejsza zachorowalność na nowotwory, szczególnie przewodu pokarmowego. Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że kurkumina hamuje wzrost guza raka jajnika oraz angiogenezę. Alkoholowe wyciągi z kłącza kurkumy stosuje się także przy leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: uczucie pełności, wzdęcia i zaparcia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem żółci i niedrożnością dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, w stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych oraz w pooperacyjnym zastoju żółci. Przyprawiaj kurkumą zatem!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród