Zaprojektowanie ogrodu jest równie trudne jak urządzanie domu. Aby był on funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, warto pomyśleć o nim już w trakcie budowy domu. W stworzeniu wizji idealnego ogrodu, który spełni oczekiwania właścicieli, pomocny będzie architekt krajobrazu.
Urządzając dom czy mieszkanie na własną rękę, wiele osób czuje się przytłoczonych mnogością produktów i rozwiązań. Brak konkretnego projektu, ograniczenia czasowe oraz zbyt mała wiedza z danego obszaru powodują, że łatwo podjąć niewłaściwą decyzję. Podobnie jest z projektowaniem ogrodu. Choć przy budowie domu kwestia zaplanowania terenu zielonego może wydawać się błaha, w praktyce często wymaga pomocy specjalisty.
– To jest tak jak z architektem wnętrz. Oferta roślin i elementów wykończeniowych jest tak duża, że trudno człowiekowi, który nie styka się z tym na co dzień, wybrać to, co naprawdę pasuje do jego ogrodu. Czasem osobie obcej łatwiej jest stwierdzić, co będzie pasowało do domu i stylu życia klientów– stwierdza Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu i właścicielka Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.
Ogród musi być przemyślany
Prawidłowo zaplanowany, piękny a zarazem funkcjonalny ogród musi być przemyślany. W doborze roślin należy się kierować nie tylko tym, jak wyglądają w momencie zakupu, lecz także tym jak będą się prezentować w przyszłości i czy za bardzo się nie rozrosną.
– Klienci bardzo często ulegają emocjom podczas zakupów, coś im się podoba, bo jest ładne, ma odpowiednią wielkość, jaka jest im potrzebna w danym miejscu, które chcą zagospodarować. Po pięciu latach mają kłopot, ponieważ wyrosło im za duże drzewo, które zasłania światło wpadające do domu, albo nie mogą przechodzić ścieżką, bo roślina się nazbyt rozrosła – Kamila Tomasiewicz opisuje częste błędy ogrodników-amatorów.
Dużą umiejętnością jest również dopasowanie roślinności ogrodu do otoczenia działki. Jeśli jest ono atrakcyjne, można postarać się, aby ogród komponował się z nim i podkreślał jego walory. Natomiast, gdy otoczenie jest nieciekawe, warto tak zaprojektować ogród, aby tych elementów krajobrazu nie było widać z miejsca, w którym najczęściej się przebywa.
Nieoceniona pomoc architekta
Architekt krajobrazu nie tylko tworzy projekt ogrodu, lecz także często pozwala zaoszczędzić pieniądze, planując prace we właściwym momencie.
– Budując dom, można pewne elementy zrobić pod budowę, żeby później łatwiej było wykonać takie czysto techniczne ogrodowe rzeczy, jak np. przygotowane do instalacji przyłącze – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz.
Budowa domu to decyzja zazwyczaj na całe życie, a ogród to miejsce, które ma służyć odprężeniu i rozrywce domowników. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne – świadomość tego, co musi zostać zrobione zanim dom powstanie oraz jak wybrane rośliny będą wyglądały za kolejnych pięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Dobrze zaprojektowany i przemyślany ogród to miejsce, które łatwo się pielęgnuje i w którym domownicy czują się komfortowo.
Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay