Migdały tygrysie inaczej nazywa się migdałami ziemnymi lub chufa. Stały się niekwestionowanym hitem 2017 roku, jeśli chodzi o żywność typu superfoods. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć?
Migdały tygrysie – pochodzenie
Występuje w tropikalnej Afryce, na Madagaskarze, w Azji południowej, w Europie południowej, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Znana z właściwości inwazyjnych. W Polsce w stanie naturalnym praktycznie nie występuje. Znajdowana na początku XXI w. w roślinności mokradłowej stawu koło Węglińca, co wówczas było najdalej na wschód wysuniętym stanowiskiem północnoeuropejskim.
Migdały tygrysie – żywnością przeżycia
Naturalnie słodkie orzechy tygrysie zawierają niemal wszystkie substancje potrzebne naszemu organizmowi, by przetrwać, dlatego nazywa się je czasem „żywnością przeżycia” (survival food). Migdały ziemne są źródłem skrobi, tłuszczu, białka, wysokiej jakości błonnika, a jednocześnie dostarczają istotnych witamin, minerałów (potas, magnez) i pierwiastków śladowych (cynk). Można więc uznać orzechy tygrysie za prawdziwy paleologiczny superfood czyli pożywienie o dużej kondensacji walorów odżywczych i korzystnym wpływie na zdrowie.
Migdały tygrysie – zastosowanie
Migdały tygrysie można spożywać je na surowo bądź też po obróbce cieplnej. Jej plony to tak naprawdę bulwy (nie orzechy, jak mogłoby się wydawać). W ich składzie znajdziemy między innymi skrobię, tłuszcz, białko i cukier. Substancje gumowe natomiast stanowią 7% owego przysmaku. Jeśli zaś chodzi o właściwości, są one bardzo podobne do tych zaobserwowanych w przypadku orzechów. Różni je jednak to, że nie mają w swym składzie alergenów, zatem nie można być na nie uczulonym. Roślina owa działa wspomagająco na procesy trawienne, wykorzystuje się ją również w roli środka uspokajającego oraz wzmacniającego organizm. Słynie także z przeciwskurczowych i przeciwbólowych właściwości. Smak jest lekki, nieco słodkawy, nieco przypominający znane wszystkim migdały. Warto sięgnąć po ten oryginalny przysmak o wielu właściwościach!