Najpyszniejsze są latem, kiedy je spożywamy, czujemy wręcz promienie słońca, dzięki którym wyrosły tak dorodne. Pomidory, bo o nich mowa, to w naszym kraju jedne z najpopularniejszych warzyw. Jadamy je w przeróżnych postaciach – pokrojone w plasterki na kanapce, ze śmietaną i cebulką / w lżejszej wersji występuje jogurt naturalny, popularny jest również w postaci sosu do makaronu, jako keczup czy składnik zapiekanek. Tak naprawdę smakuje genialnie także samodzielnie – gdy jest świeży i zerwany dopiero przed chwilą. Warto jednak wiedzieć, co kryje w sobie pomidor!
Co zawierają pomidory
Całe mnóstwo witamin oraz substancji odżywczych, a także najcenniejszy z całego składu pomidora likopen o właściwościach antyutleniających. Wspomnieć musimy o tym, że więcej jest go (nawet 2,3 razy) w warzywie przetworzonym. Ponadto dowiedziono, że regularne spożywanie pomidorów może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów (chociażby prostaty). Pomidory są bogate w likopen – przeciwutleniacz, który, jak podejrzewano do niedawna, przeciwdziała zachorowaniom na nowotwory (zwłaszcza na raka prostaty). Likopen jest szczególnie przyswajalny dla człowieka w formie poddanej termicznej obróbce (przetwory pomidorowe). Dlatego też więcej tego związku będzie przyswojone w sosie pomidorowym czy sałatce z oliwą niż w surowych pomidorach. Nowe badania wskazują jednak, że ochronne działanie przeciwnowotworowe jest największe przy spożywaniu surowych pomidorów, a nie przetworów (np. sosu). Badania epidemiologiczne na dużych populacjach wskazują, że spożywanie przetworów z pomidorów zapobiega rozwojowi raka prostaty.Pomidory słyną także z tego, że obniżają ciśnienie krwi, działając ponadto moczopędnie. Wspomagają trawienie, poprawiając w znacznym stopniu pracę naszego układu nerwowego. Warto też wiedzieć, że jedząc je, zapewniamy sobie ochronę przeciwsłoneczną.
Owoce pomidora zawierają m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C, PP; kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy; biotynę, a także śladowe ilości innych substancji, m.in. nikotyny.
Gdy tylko w naszym kraju rozpocznie się sezon na pomidory, trzeba wykorzystać go w pełni!