Pokrzywa – pijmy herbatę z pokrzywy!

Przez wiele lat w naszym kraju pokrzywa była bardzo niedoceniana, dziś sięgamy po nią coraz częściej. W medycynie ludowej wykorzystywano ją bardzo chętnie. Herbata z pokrzywy, bo o niej mowa, jest napojem pełnym prozdrowotnych właściwości. Jakich? Już wyjaśniamy!

Pokrzywa znana od starożytności

pokrzywaRoślina ma długą tradycję zastosowań leczniczych. Autorzy starożytni (np. Pedanios Dioskurydes i Pliniusz Starszy) wskazywali m.in. na jej zdolność do tamowania krwotoków, uznawali za afrodyzjak, remedium na zatrucia i oparzenia. Sok zaprawiany cukrem zalecany był na żółtaczkę, astmę, gruźlicę i kolki. W leczeniu zaburzeń nefrologicznych (m.in. kolki nerkowej i krwiomoczu) stosował ją Mikołaj Kopernik, opierając się głównie na pracach Awicenny[70]. W lecznictwie ludowym biczowanie pokrzywami praktykowano w stanach reumatycznych, przy czym czyniono tak już co najmniej od starożytności. Rzymianie zwali taki zabieg utricatio i przypisywali mu niezwykłą skuteczność, także np. przy leczeniu cholery.

Według księdza Krzysztofa Kluka polskiego przyrodnika „podobnym sposobem postępowali sobie u płci męskiey do sprawy małżeńskiey niesposobney.” Pokrzywa wykorzystywana była w lecznictwie ludowym w Polsce także przy schorzeniach skóry, pielęgnacji włosów i łupieżu, astmie i kaszlu, rzadziej przy chorobach kobiecych, chorobach przewodu pokarmowego i krwionośnego oraz przy przeziębieniach. Suszone ziele palono jak papierosy przy astmie, kaszlu i bólach zębów. W Rosji i w Afryce pokrzywa była stosowana także przy obrzękach, biegunce i robaczycy

Pokrzywa współcześnie

Dziś wiemy, że pokrzywa jest bardzo pomocna w procesie leczenia dny moczanowej, znakomicie sprawdza się ona także w nieżytach żołądka, jelit oraz przy biegunkach. Wspaniale przeciwdziała nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie, które obserwują u siebie szczególnie kobiety, powinny pić ją osoby cierpiące na kamicę nerkową. Poprawienie stanu skóry, włosów i paznokci także jest zauważalne przy regularnym jej spożywaniu. Doskonale oczyszcza krew z toksyn, a prócz tego wzmacnia odporność organizmu, pomaga pozbyć się problemów związanych z układem krążenia, obniża poziom cukru we krwi. Jest także polecana świeżo upieczonym mamom. Warto wiedzieć, że w herbacie z pokrzywy występuje sporo minerałów – krzem, wapń, mangan.

Zamień zatem poranną filiżankę kawy na kubek naparu z pokrzywy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles