Wielu z nas kefir chętnie pije do obiadu, nierzadko sięgamy po niego, gdy chcemy przygotować pyszny deser. To prawdziwa skarbnica zdrowia. Ten sfermentowany napój mleczny ma bardzo wiele korzystnych dla nas właściwości!
Trochę historii – skąd pochodzi kefir?
Napój pochodzi prawdopodobnie z Kaukazu. Przyjmuje się, że został wynaleziony przez starożytnych owczarzy kaukaskich. Przez długi czas był produkowany w tradycyjny sposób w workach skórzanych lub beczkach dębowych. Worki z kefirem były wieszane w pobliżu drzwi tak, aby przechodzące osoby potrącały worek, co pozwalało utrzymać mleko i ziarna kefirowe dobrze wymieszane. Ormianie już we wczesnej starożytności pijali specjalnie przygotowane sfermentowane mleko. Ormiańska nazwa kefiru to macun (ՄԱԾՈՒՆ).
Nazwa kefir pochodzi rzekomo od tureckich słów keyif – oznaczającego radość, przyjemność – i kopur – pianka (mleczna). Legenda głosi, że kefir przez wieki był chroniony przed obcymi.
Właściwości kefiru
Wspomnieć warto chociażby, że wykazuje działanie probiotyczne, występują w nim bowiem mikroorganizmy, które likwidują skutecznie bakterie chorobotwórcze, a ponadto wspierają rozwój mikroflory naszego organizmu. Ponadto kefir to doskonałe źródło wapnia i magnezu, powinny go zatem spożywać w regularnie kobiety zagrożone osteoporozą. Bardzo dobrze działa też na nasz układ immunologiczny, badania wykonane na zwierzętach dowiodły zaś, że wykazuje skłonność do hamowania rozwoju niektórych typów nowotworów. Prócz tego jest w nim sporo kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Napój ów zawiera tryptofan, który wykazuje lekkie działanie uspokajające, świetnie działając na nasz układ nerwowy.
Ma on podobne do jogurtu działanie pobudzające apetyt i zwiększające wydzielanie enzymów trawiennych, przez co usprawnia trawienie pokarmów. Badania wpływu kefiru na zdrowie przynoszą różne wyniki. Potwierdzenie wielu stawianych tez wymaga dalszych testów. Wstępne dane potwierdzają hipotezę, że regularne picie kefiru jest korzystne dla organizmu na wiele sposobów. Kefir reguluje procesy przemiany materii, przyczynia się do usprawnienia procesów przyswajania białka i wapnia, powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto kefir ma zdolność rozkładania związków rakotwórczych przyswajanych przez organizm wraz z żywnością, dzięki dużej zawartości węglowodanów wspomaga transportowanie i absorbowanie cukrów złożonych i prostych np. laktozy u osób o złej wchłanialności tego cukru.
Sięgajmy zatem po kefir dla zdrowia i pysznego smaku!