Mleko ryżowe – z czym to się je?

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość Polaków sięgała po klasyczny typ mleka, dziś jednak coraz częściej wybieramy jego roślinne odmiany, tym sposobem do głosu dochodzi mleko ryżowe. Z miesiąca na miesiąc cieszy się ono coraz większym powodzeniem zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami.

Co to takiego – mleko ryżowe?

Mleko ryżowe to napój na bazie zboża, przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych, oraz tradycyjnych (np. japońskich), komercyjnych wersjach bez dodatku cukru. Z prawdziwym mlekiem nie ma nic wspólnego poza nazwą. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem.

Komercyjne marki mleka ryżowego są dostępne w aromatach waniliowym i czekoladowym, jak i w oryginalnej niearomatyzowanej formie i mogą być używane w wielu przepisach jako alternatywa dla tradycyjnego, krowiego mleka. Mleko ryżowe jest hypoalergiczne, nadaje się nawet dla starszych niemowląt – najczęściej powyżej 6 miesiąca życia. Nie powinno być traktowane jako zastępnik mleka kobiecego (lub mleka modyfikowanego).

Właściwości mleka ryżowego

Po mleko ryżowe sięgają najczęściej osoby, których organizmy nie tolerują laktozy. To także świetna alternatywa dla wegan. W jego składzie nie znajdziemy kwasów tłuszczowych nasyconych, ani cholesterolu, smak jest nieco inny od tego, do jakiego przyzwyczaiło nas spożywanie mleka krowiego. Zawiera co prawda cukier, ale nie jest to laktoza. W stu mililitrach znajdziemy 47 kalorii. Jak je zrobić? Wystarczy po prostu zalać wieczorem ryż litrem wody, następnie zmiksować i przecedzić – pyszne mleko ryżowe jest już gotowe. Pamiętajmy jednak, aby unikać go, jeśli chorujemy na cukrzycę, ma ono bowiem wysoki indeks glikemiczny.  Innymi popularnymi substytutami mleka krowiego są: mleko sojowe otrzymywane z ziaren soi, a także mleko owsiane z owsa.

Przygotowanie mleka ryżowego – przykład

Składniki: 4 filiżanki (porcje) gorącej lub ciepłej wody, 1 filiżanka (porcja) ugotowanego ryżu (może być biały, brązowy, a nawet czarny), ewentualnie łyżeczka cukru waniliowego do smaku. Wskazówki: Zmiksuj wszystko na gładko w blenderze (mikserze). Zlej wszystkie przygotowywane porcje do garnka. Po 30 minutach ostrożnie zlej je do innego pojemnika (może być duży słoik), pozostawiając cały osad w pierwszym pojemniku. Uwagi: Kiedy użyjesz zimnej wody zamiast gorącej i kiedy weźmiesz ryż z lodówki zamiast świeżo ugotowanego, nie wyjdzie tak dobrze, jak w pierwszym przypadku. Najlepiej używać gorącej wody i gorącego ryżu (jeżeli masz zimny ryż, możesz wcześniej go odgrzać w wodzie). Gotując ryż do mleka ryżowego dobrze jest go nawet nieco rozgotować.

Pijmy je na zdrowie!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród