Koperek – jedz na zdrowie!

Niepozorny dodatek do wielu dań, między innymi zup, gotowanych ziemniaków czy surówek. Koperek, bo o nim mowa, to jednak znakomite źródło witamin oraz składników odżywczych. Warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na obłędny zapach, który pojawia się dzięki niemu w kuchni. W Europie uprawiany był już w starożytności. Świeże liście dodaje się do sałatek, ziemniaków, jaj, serów twarogowych, zup, raków, krabów, ślimaków, i ryb. Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik podczas kiszenia ogórków, kapusty i papryki. Używany jest do przyprawiania sosów, majonezów, octu ziołowego, masła ziołowego, likierów oraz do dekorowania potraw.

Co zawiera koperek

  Zawiera on bowiem cały szereg witamin – A,C oraz tych z grupy B. Prócz tego znaleźć w nim możemy fosfor, cynk, magnez, miedź, sód, potas i wapń. Ponadto zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. Beta-karoten natomiast zbawiennie wręcz działa na wzrok. Udowodniono także, że poczciwy zielony koperek jest w stanie skutecznie usunąć rakotwórcze toksyny z okrężnicy, wykazując działanie przeciwnowotworowe. Chroni też przed nowotworem płuc oraz jamy ustnej. Znajdziemy w nim również sporo błonnika –wspomaga zatem procesy trawienne. Prócz tego zawiera olejek eteryczny ułatwiający trawienie pożywienia. Wspomnieć warto, iż najlepszym rozwiązaniem na kłopoty niemowląt z trawieniem jest właśnie podanie im herbatki koperkowej. Dowiedziono również, że koperek łagodzi migreny, bóle głowy, uczucie pulsowania w skroniach, ponadto świetnie odświeża oddech.

Napar z koperku i okłady

Natomiast napar z liści lub nasion działa lekko uspokajająco, wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Wewnętrznie jest stosowany jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością, wzdęciom, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, brakowi pokarmu u matek karmiących piersią, w bezsenności i nieżycie górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie okłady z owoców są stosowane przy schorzeniach oczu oraz w ropnych zakażeniach skóry (mają działanie antyseptyczne)

Olejek koperkowy jest składnikiem niektórych past do zębów, płukanek do ust, mydeł, perfum, wód zapachowych. Napar z owoców kopru jest używany do przemywania tłustej cery i przetłuszczających się włosów. Rzymianie olejkiem koprowym namaszczali ciało. Sięgajmy więc po koperek jak najczęściej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles