Strona głównaWydarzeniaNewsJuż jeden drink dziennie może zwiększać ryzyko udaru mózgu

Już jeden drink dziennie może zwiększać ryzyko udaru mózgu

Picie nawet niewielkich ilości alkoholu podwyższa ciśnienie tętnicze oraz ryzyko udaru – wynika z badań genetycznych, o których informuje „The Lancet”.

Nowe wyniki stoją w sprzeczności z wcześniejszymi poglądami, jakoby jeden lub dwa drinki dziennie miały działanie ochronne. Od dawna wiadomo, że nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe i zwiększa ryzyko udaru. Jednak wyniki niektórych badań sugerowały, że spożywanie niewielkich ilości może być korzystne dla zdrowia, podczas gdy inne wskazują, że nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, Uniwersytetu Pekińskiego i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych przez 10 lat obserwowali 500 tys. Chińczyków.

Cztery drinki każdego dnia zwiększają ryzyko udaru o 35 proc.

Wiele osób chińskiego pochodzenia ma kombinację genów, która zniechęca je do picia. Alkohol powoduje nieprzyjemną reakcję i sprawia, że czują się źle. W rezultacie w Chinach występuje duże zróżnicowanie spożycia alkoholu – nie pije jeden na trzech mężczyzn i bardzo niewiele kobiet.

Porównując wyniki zdrowotne osób pijących i niepijących zgodnie z ich profilem genetycznym można ocenić – z dużo większą pewnością, niż podczas wcześniejszych badań – bezpośredni wpływ alkoholu na ryzyko udaru, niezależnie od innych czynników. Zachodnie populacje nie mają tych genów, dlatego przeprowadzenie podobnego badania w Europie byłoby niemożliwe.

Okazało się, że picie od jednego do dwóch alkoholowych drinków dziennie zwiększa ryzyko udaru o 10-15 proc., natomiast cztery drinki każdego dnia zwiększają ryzyko udaru o 35 proc. Dla celów badania drinka zdefiniowano jako mały kieliszek wina (125 ml), butelkę piwa lub 25 ml mocnego alkoholu.

W Wielkiej Brytanii mniej więcej 16 na 100 mężczyzn i 20 na 100 kobiet będzie miało udar mózgu. Jeśli grupa 100 niepijących zaczęłaby wypijać jednego lub dwa drinki dziennie, doszłoby do kolejnych dwóch udarów, co oznacza niewielki wzrost.

Według autorów uzyskane wyniki odnoszą się do wszystkich populacji. Zachęcają oni, aby ograniczyć picie alkoholu. Skutki picia określają zarazem jako odwrotność korzyści z przyjmowania obniżających poziom cholesterolu statyn (statyny zapobiegają zawałom serca i udarom).

Jeśli chodzi o wpływ alkoholu na ryzyko zawału serca, efekty nie są jednoznaczne. Naukowcy chcą zebrać więcej danych w ciągu najbliższych kilku lat.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki
http://naukawpolsce.pap.pl

Must Read