Jaki jest związek ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem z otyłością.

Jak zbieramy z nimi wywiad, to twierdzą, że oni na nic nie chorują, ale wskaźnik ich masy ciała jest grubo powyżej 30, nieraz sięga 40. To jest otyłość patologiczna – mówi doktor Krzysztof Czarnobilski ze szpitala MSWiA w Krakowie w TVN24. Ekspert tłumaczył, jaki jest związek ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem z otyłością.

Jaki jest związek ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem z otyłością.
Jaki jest związek ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem z otyłością.

Doktor Krzysztof Czarnobilski, dyrektor do spraw lecznictwa szpitala MSWiA w Krakowie, na antenie TVN24 opowiadał o pacjentach w swojej placówce. Większość pacjentów to pacjenci starsi, z wielochorobowością, ale coraz częściej przyjmowani są młodzi pacjenci – powiedział.

Co jest charakterystyczne? – Jak zbieramy z nimi wywiad, to twierdzą, że oni na nic nie chorują, ale wskaźnik ich masy ciała, BMI, jest grubo powyżej 30, nie raz sięga 40 – opisał. – To jest otyłość patologiczna – przyznał.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30 to otyłość pierwszego stopnia, powyżej 35 – otyłość drugiego stopnia, a powyżej 40 – trzeciego stopnia.

Ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że chorują i że otyłość jest chorobą. A otyłość jest czynnikiem wpływającym na ciężki przebieg covidu – zwrócił uwagę doktor. Wyjaśniał, że tacy ludzie „często trafiają pod respiratory”. – W tym momencie na oddziale intensywnej terapii część pacjentów to młodzi ludzie na respiratorach, otyli – zauważył.

Doktor Czarnobilski mówił dalej, że otyłość może powodować nie tylko ciężki przebieg COVID-19, ale również cukrzycę, nadciśnienie i inne choroby układu krążenia.

http://serwer2256424.home.pl/autoinstalator/wordpress/otylosc-dzieci-i-mlodziezy-powaznym-problemem-globalnym/

Trafienie zakażonego koronawirusem pacjenta z otyłością na oddział intensywnej terapii związany jest między innymi ze zwiększonym oporem dróg oddechowych i małą objętością płuc, zmniejszoną siłą mięśni, a także towarzyszącymi otyłości zaburzeniami układu immunologicznego czy nasilonym procesem zapalnym.

Źródło: TVN24, tvn24.pl akw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles