Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przewlekłego oraz ostrego bólu układu kostnego, mięśniowego oraz stawów jest fala uderzeniowa. Ma ona działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne oraz relaksacyjne. Dzięki wysokiej skuteczności oraz precyzyjności wykonywania zabiegu, metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana w rehabilitacji. Czym jest fala uderzeniowa oraz jakie są jej efekty? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!
Fala uderzeniowa – co to jest i jak przebiega zabieg?
Fala uderzeniowa jest to fala akustyczna o niewielkiej częstotliwości (od 16 do 20 Hz), definiowana jako gwałtowny wzrost ciśnienia wycelowany w obszar będący przyczyną bólu. Fala uderzeniowa wytworzona w specjalistycznych urządzeniach przenoszona jest do organizmu za pomocą specjalnego aplikatora, a ciśnienie w obrębie tkanki może wzrastać od 10 do 100 MPa, by następnie gwałtownie spaść osiągając wartość ujemną. Pozwala to na przeniknięcie fali przez skórę na głębokość nawet kilku centymetrów, a co za tym idzie na precyzyjne dotarcie do konkretnego miejsca. Pojedynczy zabieg trwa około 5-10 minut. Ilość zabiegów oraz ich częstotliwość dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta, zazwyczaj jednak jest to od 3 do 5 zabiegów, z częstotliwością ich wykonania co 4-7 dni.
Zastosowanie fali akustycznej
Fizykoterapia z zastosowaniem fali akustycznej staje się coraz bardziej popularna. W porównaniu do innych form terapii fala akustyczna charakteryzuje się stosunkowo krótkim czasem leczenia, a jej pozytywne rezultaty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Najczęściej tę metodę terapii wykorzystuje się w przypadku:
- zapalenia rozcięgna podeszwowego;
- haluksów;
- przewlekłych stanów zapalnych struktur ścięgnistych;
- łokcia tenisisty i golfisty lub kolana skoczka;
- przewlekłych bólów szyi i pleców;
- stanów pourazowych;
- tendinopatii i uszkodzeniu stożka rotatorów.
Zastosowanie fali uderzeniowej nabiera coraz większego znaczenia, a jej stosowanie rozszerza się, zwłaszcza w obszarze medycyny sportowej. Może ona także stanowić alternatywę dla operacji chirurgicznej. Zabiegi falą uderzeniową charakteryzują się niewielką inwazyjnością, działają przeciwbólowo oraz stymulują regenerację tkanek miękkich. Co więcej, fala uderzeniowa wpływa na rozpuszczanie zwapniałych fibroblastów, a także zwiększa produkcję kolagenu. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni i nie powoduje skutków ubocznych.
Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej
Tak jak każdy rodzaj zabiegu, tak i fala uderzeniowa nie może być stosowana bez ograniczeń u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- l choroba nowotworowa;
- l ciąża;
- l obecność rozrusznika serca w przypadku, gdy zabieg ma być wykonywany w obszarze klatki piersiowej;
- l schorzenia związane z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Ponadto ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do stosowania zabiegu u osób po przebytych zawałach serca lub niedawnych urazach z wystąpieniem krwiaka.