Ekologiczne sprzątanie

Temat ekologii coraz częściej gości w naszych domach. Dbałość o środowisko pomału staje się naszą społeczną misją, a to wszystko ze względu na coraz gorszy stan planety Ziemi. Globalne ocieplenie, dziura ozonowa i wyspy śmieci na oceanach to tylko niektóre z aktualnych problemów. Czy jako jednostki, możemy coś zrobić, aby pomóc matce naturze? Tak! Zacznijmy żyć ekologicznie we własnych domach!

Co zamiast detergentów?

Pierwszym krokiem w walce o lepsze jutro powinno być możliwie jak największe zrezygnowanie ze stosowania detergentów w czasie sprzątania mieszkania. Niektórzy zaraz stwierdzą, że to przecież niemożliwe – tłuszcz z garnków sam się nie usunie, a bakterie w całym domu w końcu nas zjedzą! Okazuje się jednak, że detergenty nie tylko szkodzą środowisku naturalnemu, ale i nam, ludziom, czyli jednej cząstek tego środowiska. Wszelkie środki chemiczne przyczyniają się bowiem do powstawania alergii, które nieleczone są zarówno nieprzyjemne, jak i niebezpieczne.

Czym zastąpić środki czyszczące? Tym, co mamy w kuchni! Ocet, cytryna, soda – to trio świetnie poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami, pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy, a także umożliwią pozbycie się spalenizny z przypalonych garnków!


Urządzenia parowe – rewolucja w sprzątaniu

Kolejnym etapem przejścia na ekologiczne sprzątanie okaże się inwestycja w parowe urządzenia sprzątające. Otóż podczas czyszczenia parą wodną, można się w bardzo łatwy i skuteczny sposób pozbyć zabrudzeń. Dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury giną wszelkie drobnoustroje, a zatem zasadność stosowania detergentów w mieszkaniu znika! Zacznij od zakupu mopa parowego, który pomoże Ci podczas sprzątania podłóg – nadaje się do użycia zarówno na drewnie i panelach, jak i kafelkach!

Drugim przydatnym urządzeniem jest parownica. Jest sporo mniejsza od mopa i można ją trzymać w dłoni. Posiada wiele końcówek, które możesz przymocować do węża. Z odpowiednim zestawem będziesz więc w stanie myć okna parą wodą, czyścić zaschniętą powierzchnię płyty grzewczej, usuwać kurz z kafelków ściennych, a także pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z fug! Aby uniknąć kupowania dwóch osobnych urządzeń, spróbuj znaleźć mopa parowego, w którym parownicę ręczną można odłączyć od stelażu – mniej urządzeń w domu również jest działaniem ekologicznym!

Segreguj śmieci!

Segregowanie śmieci jest szalenie ważnym punktem w walce o środowisko! Z przyjemnością możemy obserwować, jak nasze społeczeństwo powoli przyzwyczaja się do nowych koszy na śmieci oznaczonych różnymi kolorami i ochoczo wrzuca starannie posegregowane odpady do odpowiednich. Jeśli ta praktyka nie znalazła jeszcze zastosowania w Twoim domu, koniecznie wprowadź ją w życie! Zacznij od kupienia dzielonych koszy na śmieci – najlepiej posiadających 3 komory, w których będziesz umieszczał odpowiednio odpady zmieszane, szkło i papier. Na plastik proponujemy przygotować osobny pojemnik, ponieważ najczęściej śmieci z tworzywa produkujemy najczęściej i zajmują one sporo miejsca.

 

 

Related Articles