Eko sprzątanie. Od czego zacząć?

Eko-sprzątanie to nie tylko moda i styl życia. To sposób na dom wolny od chemii i dodatkowe złotówki w portfelu. Podpowiadamy, które produkty przydadzą się do ekologicznego sprzątania.

Ekologiczne sprzątanie – dlaczego warto

Troska o środowisko naturalne powinna być na stałe wpisana we wszystkie nasze działania, także te codzienne. Jednak nie da się ukryć, że lepiej trafiają do nas bardziej przyziemne argumenty, na przykład finansowe. Niewiele jest osób, które chętnie włączą się w ochronę środowiska, jeśli będą musiały do tego dopłacać. Dla niezdecydowanych mamy dobrą wiadomość – ekologiczne środki czystości są bardzo tanie, a czasem wręcz darmowe. Jak to możliwe? No cóż – prawie w każdym domu jest sól i ocet. Używamy tych produktów w kuchni, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że równie dobrze możemy przy ich pomocy posprzątać mieszkanie.

Dom wolny od chemii jest czysty i bezpieczny dla dzieci i alergików. Ponadto chemia domowa, chociaż skuteczna, niestety nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Wieloletnie wdychanie pozornie niewyczuwalnych oparów chemicznych ma negatywny wpływ przede wszystkim na drogi oddechowe, ale nie wyklucza się powstawania alergii skórnych. Ekologiczne sprzątanie w Warszawie jest nie tylko tanie, ale i zdrowe. Czy potrzeba więcej argumentów?

Ekologiczne środki czystości. Z czego można skorzystać?

Dziś trudno nam w to uwierzyć, ale jeszcze sto lat temu ludzie nie znali tego wszystkiego, co dziś określa się mianem chemii domowej. Z praniem, sprzątaniem, zmywaniem radzili sobie przy pomocy bardzo prostych produktów. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy i my dziś zmienili styl życia na bardziej ekologiczny. Najwięcej zastosowań znajdziemy dla octu. Poza nim przy przygotowywaniu ekologicznych środków czystości przydadzą nam się: cytryny, soda oczyszczona, sól kuchenna i orzechy piorące pochodzące z Indii i Nepalu. Mimo tego, że muszą przebyć długą drogę do Polski, są bardzo tanie. Za pięćdziesiąt złotych zrobimy zapas na pół roku. To niewiele, biorąc pod uwagę, ile dzięki nim zaoszczędzimy.

Ocet – zastosowanie

Ocet jest chyba najbardziej uniwersalnym produktem. Wykorzystamy go między innymi do:

– mycia okien,

– usuwania kamienia,

– czyszczenia żelazka,

– usunięcia spalenizny z garnków i patelni,

– dezynfekcji deski do krojenia,

– dezynfekcji toalety,

– mycia wanny,

– usuwania plam z wykładziny.

Soda oczyszczona – zastosowanie

Już sama nazwa sody sugeruje, że chodzi o czystość. Faktycznie, soda ma działanie wybielające i dzięki jej pomocy rozprawimy się z:

– zszarzałymi firankami,

– uporczywymi plamami na białych ubraniach, szczególnie skarpetkach,

– brudnymi fugami,

– przypaloną kuchenką,

– plamami na białych meblach.

Cytryna – zastosowanie

Po cytryny sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy chcemy napić się dobrej herbaty lub gdy potrzebujemy dużej dawki witaminy C. Tymczasem poza zastosowaniem kulinarnym cytryna przyda nam się przy:

– usuwaniu kamiennego osadu z kranu,

– usuwaniu kamienia z czajnika,

– usuwaniu osadu w kubkach,

– usuwaniu brzydkiego zapachu.

Sól kuchenna – zastosowanie

Ta najpopularniejsza w naszej kuchni przyprawa doskonale sprawdza się jako ekologiczny środek do sprzątania. Dzięki soli:

– usuniemy plamy po czerwonym winie,

– odświeżymy srebrną biżuterię,

– pozbędziemy się spalenizny z garnków,

– umyjemy lodówkę,

– usuniemy kamienne osady.

Orzechy piorące zastosowanie

Sama nazwa może być nieco myląca. Orzechy oczywiście nadają się do prania, ale nie tylko. Przygotujemy z nich między innymi:

– płyn do mycia naczyń,

– płyn do kąpieli,

– płyn do czyszczenia mocno zakurzonych i brudnych powierzchni.

[adrotate group="1"]

Related Articles

Dom i Ogród