Dziś Dzień Wody! Sprawdzone nawyki jak ją oszczędzać

Z wyliczeń Polskiej Akcji Humanitarnej wynika, że już w połowie XXI wieku aż 7 miliardów ludzi w 60 krajach będzie odczuwało braki wody pitnej. Dbałość o jej zasoby pozostaje więc priorytetem także podczas wykonywania codziennych czynności. Przy okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody, przypominamy, jak w prosty sposób ograniczyć jej zużycie, a tym samym – istotnie obniżyć comiesięczne rachunki.

  1. Zrób hydrauliczny przegląd domu

Sprawdź czy nie cieknie z wężyka, czy uszczelki działają jak trzeba. Kran kapiący w tempie 1 kropla na sekundę to 11 000 litrów wody rocznie. Przekłada się to na 11 metrów sześciennych,  czyli wychodzi około 77 złotych w skali 12 miesięcy.

Prysznic
Prysznic

2. Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie

To jedna ze znaczących form oszczędzania w domu. Szybka kąpiel pod prysznicem jest zdecydowanie tańsza niż kąpiel w wannie. Jeśli zdecydujesz się używać prysznica, zamiast urządzać kąpiel w wannie, zaoszczędzisz sporo litrów wody. Nie powinieneś też lekceważyć przecieków muszli klozetowej, gdyż strumień o szerokości 0,5 cm powoduje utratę 300 do 500 litrów wody na dobę. Pod prysznicem zużyjesz około 15-30 litrów, zaś w wannie 100 litrów i więcej.

      3. Zakręć kran myjąc zęby lub w czasie golenia

Myjąc zęby, zakręć kran. Podczas 3-4 minutowego szczotkowania zużyjesz jej bardzo dużo. Wodę do płukania ust nabierz do kubeczka. Jeżeli chodzi o golenie, zamknięcie odpływu w umywalce to dobry pomysł. Efekt miski, w której opłuczesz maszynkę pozwoli Ci zaoszczędzić dobre parę złotych.

      4.Odpowiedni zbiornik na wodę w toalecie

W toalecie dobrze jest zamontować miskę  z odpowiednim systemem spłukiwania. Alternatywą dla standardowych przycisków są modele dwumodułowe, np. DUO 3/6 l. Taka konstrukcja zwiększa ekonomiczny i funkcjonalny wymiar użytkowania, pozwala bowiem na wykorzystywanie jedynie połowy objętości zbiornika do spłukania toalety. Źródłem marnotrawstwa jest także nieuzasadnione spuszczanie jej po każdym wrzuceniu zużytej chusteczki czy innych środków higienicznych. Warto pamiętać, że toaleta nie powinna zastępować nam śmietnika i wykorzystywanie jej w ten sposób uzasadnione jest tylko w wybranych przypadkach, na przykład gdy chcemy się pozbyć płynnych resztek jedzenia. Takie podejście nie tylko ograniczy zużycie wody, ale również pozwoli uniknąć nam nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zatykaniem rur i koniecznością ich udrażniania.

     5. Oszczędność w kuchni

Jeżeli nie masz jeszcze zmywarki to koniecznie ją kup. Ta inwestycja zwróci Ci się w bardzo szybkim tempie. Jak podaje eksperci  zużycie wody przez zmywarkę jest około 3 do 5 razy niższe niż przy zmywaniu ręcznym. Dodatkowo jeśli skorzystasz z programu szybkiego zmywania, to zmywarka zużyje nawet 9x mniej. W tym przypadku oszczędzasz czas i pieniądze.

dzień wody
dzień wody

      6. Mycie samochodu

Jeśli zdecydujesz się umyć samochód na podwórku a nie w myjni wybierz opcje nabierania wody kubełkiem zamiast z węża. Jeśli myjesz wodą z wiadra, zużyjesz około 20 litrów wody. Wężem z bieżącą wodą – 100 do 200 litrów.

Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to znakomity moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować i oszczędzać!

Miłego Dnia!

Grey,fot.: pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles