Dziki ryż – warto po niego sięgnąć!

Dziki ryż nie należy co prawda do najpopularniejszych jego odmian w naszym kraju, jednak coraz częściej jest w kuchni stosowany. Gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Dziki ryż – Pochodzenie i uprawa

Szerzej znany jest pod zwyczajową nazwą – Zizania wodna lub owies wodny. Nazwa „dziki ryż” wywodzi się stąd, że tradycyjnie jego nasiona zbierane były z roślin dziko rosnących. Pochodzi z Ameryki Północnej. Nie dziwi nas to kompletnie, ma bowiem szereg prozdrowotnych właściwości, a ponadto mogą sięgać po niego nawet osoby borykające się z celiakią. Dziki ryż to Trawa jednoroczna o wysokości 1,5-2 m. Na szczycie źdźbła luźna wiecha o długości do 40 cm zawierająca jednokwiatowe kłoski. Owocem jest ziarniak o długości ok. 1,5 cmZbieractwem nasion zizanii tradycyjnie zajmowali się też rdzenni Amerykanie, stąd do dziś są one elementem kuchni amerykańskiej. Pierwotnie zizania rosła dziko na mokradłach, później uprawiana była w stawach rybnych. Obecnie uprawiana jest w USA, Australii i na Węgrzech., tak naprawdę jest rodzajem rośliny wiechlinowatej. Ma nieco intensywniejszy smak niż ryż biały.

Właściwości dzikiego ryżu

Posiada on w swoim składzie ponad dwa razy więcej białka niż klasyczna odmiana ryżu najchętniej w Polsce stosowana. Poza tym wykazuje duże bogactwo antyoksydantów, które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Warto wspomnieć także o dużej ilości kwasu foliowego, powinien zatem on znaleźć się na stołach kobiet w ciąży. Ma też sporo witamin z grupy B, magnezu, cynku oraz potasu. warto wspomnieć także o sporej zawartości błonnika, z jaką mamy w tym przypadku do czynienia. Warto też wiedzieć, że ryż dziki jest niskotłuszczowy. Czy zatem warto włączyć go do swojej diety? Zdecydowanie tak, jest bowiem pyszny i zdrowy zarazem!

[adrotate group="1"]

Related Articles

Dom i Ogród