Woda z odrobiną soli i napoje izotoniczne – Pij rano!

Napoje izotoniczne (izotoniki) – napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu w procesie wydzielania potu. A także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego. Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające ciśnieniu panującemu w płynach ustrojowych człowieka. Pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych mikroelementów. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała powstawaniu kurczy mięśni.

Woda z odrobiną soli

O nawodnieniu organizmu mówi się i pisze coraz więcej., Tak, jest ono bardzo ważne, w przeciwnym razie bowiem może się okazać, że chorujemy – i nie znamy przyczyny. Wedle zaleceń medycyny naturalnej i ajurwedy warto jednak postawić na wodę z odrobiną (mówimy o naprawdę niedużych ilościach) soli bogatej w minerały i mikroelementy. Dlaczego warto pić taki napój z samego rana?

Przede wszystkim dzięki niemu zadbamy o lepsze nawodnienie naszego ciała (często mówi się, że zwyczajna woda tylko przelatuje przez nas, dzięki spożywaniu tej z dodatkiem soli minerały pozostaną w naszym organizmie), jony dodatnie bowiem łączą się wówczas z ujemnymi. Poza tym dzięki wypiciu owej mikstury procesy trawienne zostaną pobudzone, a toksyny z organizmu usunięte. Prócz tego sole mineralne wykazują zbawienny wręcz wpływ na nasz układ nerwowy – na pewno poradzimy sobie z bezsennością. To także moc korzyści dla naszego układu sercowo-naczyniowego oraz kostnego.

Napoje izotoniczne

Izotoniki maja niską zawartość cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenkiem węgla. Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku, np. kolarstwo, biegi długodystansowe oraz w turystyce kwalifikowanej, szczególnie górskiej, ponieważ skutecznie gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie, a także uzupełniają mikro- oraz makroelementy, które są potrzebne do wydolności fizycznej i odnowy mięśni. Obu tych napojów warto spróbować!

Related Articles