Dieta zgodna z indeksem glikemicznym -niektórzy bardzo sobie ją chwalą i przyznają, że to właśnie dzięki wprowadzeniu do swojego codziennego menu głównie produktów o niskim indeksie glikemicznym mają w końcu wymarzoną sylwetkę. Sceptycy natomiast uważają, iż w istocie ważny jest ładunek glikemiczny, który z owym indeksem niezbyt wiele ma wspólnego.
Co takiego Indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny, to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu (glikemia poposiłkowa). Indeks glikemiczny jest definiowany jako średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, przez reprezentatywną statystycznie grupę ludzi, porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożycia 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali (100%). Aby wyznaczyć indeks glikemiczny, należy podać produkt w ilości zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów kontrolnej grupie osób. Następnie przez dwie godziny, co 15 minut dokonuje się badania poziomu cukru we krwi.
Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy. Indeks glikemiczny może być używany do planowania diety odchudzającej, jednak w przeciwieństwie do takich współczynników jak ilość kalorii czy zawartość tłuszczu różni się znacznie w podobnych produktach (np. różnych odmianach ryżu) i podlega ogromnym zmianom w procesie obróbki, a więc jest trudny w stosowaniu. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu. Produkty o wysokim indeksie powodują zarówno wysoki szczytowy poziom cukru we krwi, jak i szybki jego spadek.
Dieta Montignaca – która nie jest dietą
Metoda Montignaca jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie to koncepcja żywieniowa (nie dieta) skierowana do osób, które:
- pragną schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała;
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego;
- zapobiec cukrzycy.
W diecie Montignaca (bo tak jest ona inaczej nazywana) zakazane są wszystkie produkty o wysokim (czyli przekraczającym 50) indeksie glikemicznym. Należą do nich między innymi: białe pieczywo, cukier, cukierki, ciasta, banany, winogrona, kukurydza, biały ryż czy suszone owoce oraz frytki i piwo. Powodują one bowiem gwałtowny wyrzut insuliny do krwi, a tym samym (wedle założeń diety) tycie. Ważna jest tu także zasada łączenia produktów, na przykład węglowodany o niskim IG (wszak innych się na niej nie jada) powinno się spożywać w towarzystwie białek. Z białkami także spokojnie łączymy te produkty, które zawierają sporo tłuszczu.
Białkowo-tłuszczowe oraz węglowodanowo- białkowe śniadania to także cecha charakterystyczna diety Montignaca. Wiele osób odżywia się w ten sposób od wielu lat, innym zaś zasady te nie odpowiadają. Warto sprawdzić, czy będzie ona odpowiednia w naszym indywidualnym przypadku!