W starych, nieocieplonych domach z przestarzałymi piecami termomodernizacja budynku to już nie wybór, ale obowiązek. Sprawdź, dlaczego warto o nią zadbać oraz jakie korzyści może Ci przynieść.
Na czym polega termomodernizacja budynku?
Niektórzy nazywają termomodernizację po prostu ociepleniem. W istocie jednak składają się na nią 3 podstawowe procesy:
- wymiana systemów grzewczych typu kocioł czy grzejnik ze starych na nowe,
- docieplenie ścian zewnętrznych oraz stropów,
- wymiana okien i/lub drzwi.
Wśród innych działań, które obejmować może termomodernizacja budynku, wymienić można: modernizację systemu wentylacji, izolację odkrytych przewodów c.o. lub c.w.u., montaż nowoczesnych systemów sterujących ogrzewaniem czy ocieplenie podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą.
Wszystko to ma na celu zmniejszenie zużycia energetycznego budynku, uczynienie go bardziej ekologicznym i zgodnym z obowiązującymi standardami budownictwa. Należy bowiem wiedzieć, że zgodnie z prawem wszystkie współczesne budynki powinny być energooszczędne. Dotyczy to zarówno domów, jak i starych bloków czy budynków przemysłowych.
Zastanawiasz się, czy takie działania mają w ogóle sens i co możesz na nich zyskać? Oto podstawowe profity, które mogą Ci przynieść.
7 realnych korzyści, które daje termomodernizacja budynku
- Zmniejszenie kosztów ogrzewania.
- Niższe koszty ciepłej wody użytkowej.
- Polepszenie warunków i komfortu mieszkania.
- Minimalizacja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – Twój budynek staje się przyjazny środowisku (i zdrowiu).
- Inwestycja w przyszłość zgodna z proekologicznym ustawodawstwem UE.
- Wzrost wartości budynku w oczach potencjalnych kupców lub inwestorów.
- Poprawa wyglądu budynku dzięki odnowionej elewacji.
Pamiętaj, że zanim rozpocznie się termomodernizacja budynku, potrzebne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego ze szczegółową analizą wymagań, potrzeb oraz kalkulacją kosztów. Warto skontaktować się w tej kwestii z fachowcami, którzy dodatkowo mogą Ci pomóc uzyskać dofinansowanie na termomodernizację.