Warunki klimatyczne panujące w Polsce sprawiają, że nasze domy muszą być ogrzewane przez co najmniej kilka miesięcy w ciągu roku, a czasem nawet dłużej – nawet wtedy, gdy zimy nie są szczególnie ostre. Biorąc pod uwagę fakt nieustannie rosnących cen najpopularniejszych paliw używanych w domowych systemach grzewczych oznacza to duże wydatki w skali roku tylko po to, by zapewnić domownikom wystarczający komfort cieplny. Wysokie koszty ogrzewania domu przy użyciu standardowych rozwiązań sprawiają, że coraz większa liczba Polaków szuka wydajnych i tańszych alternatyw, jak choćby ogrzewanie energią elektryczną w połączeniu z fotowoltaiką. Jak sprawdza się takie rozwiązanie, w jaki sposób najlepiej wykorzystać energię elektryczną generowana przez ogniwa fotowoltaiczne i czy to w ogóle ma sens ekonomiczny?
Jak fotowoltaika współpracuje z ogrzewaniem?
Ponieważ system fotowoltaiczny przekształca energię cieplną Słońca na energię elektryczną, najlepszym sposobem wykorzystania fotowoltaiki jest użycie jej do zasilania dowolnego elektrycznego systemu grzewczego. Jeżeli więc nasz domowy kocioł centralnego ogrzewania jest na prąd, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal zapewniał ciepło w całym budynku – z tą tylko różnicą, że zasilać go będzie prąd wytwarzany przez przydomową mikroelektrownię fotowoltaiczną.
Najtwardszy orzech do zgryzienia mają właściciele domów z ogrzewaniem gazowym, ponieważ w tym przypadku nie da się wykorzystać energii z paneli PV do zasilenia instalacji grzewczej. Jedynym wyjściem w takim przypadku jest przeróbka ogrzewania gazowego na elektryczne lub wymiana całego systemu na inny, zasilany energią..
Warunki dla fotowoltaiki w Polsce
Lawinowo rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych jest najlepszym dowodem na to, że nasłonecznienie w naszym kraju jest co najmniej wystarczające do tego, by fotowoltaika funkcjonowała efektywnie. Wbrew wielu obiegowym opiniom średnie nasłonecznienie w Polsce jest tak naprawdę dość wysokie, wahając się w zakresie 900-1200 kWh/kWp. Są to wartości pozwalające bez problemu wytwarzać energię elektryczną z fotowoltaiki przez cały rok. Rzecz jasna zimą, kiedy dni są krótsze i mniej słoneczne, wydajność paneli PV spada, ale nigdy na tyle, by panele PV przestawały generować prąd.
Ogrzewanie płaszczyznowe
Systemy ogrzewania płaszczyznowego, jak ogrzewanie podłogowe czy folie grzewcze, są doskonałymi „partnerami” dla instalacji fotowoltaicznej. W tym pierwszym przypadku fotowoltaika może z powodzeniem być użyta do podgrzewania wody, która następnie oddaje ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Folie grzewcze z kolei mogą być bezpośrednio zasilane energią z fotowoltaiki. W obu przypadkach wykorzystanie instalacji PV do ogrzewania przekłada się na duże oszczędności i ogromną wygodę mieszkańców domu.
Opłacalność ogrzewania domu fotowoltaiką
Gdy w grę wchodzi fotowoltaika, ogrzewanie domu nie jest zazwyczaj pierwszym jej zastosowaniem, które przychodzi nam do głowy. Znacznie częściej instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie po prostu generować wystarczającą ilość energii elektrycznej, by w całości (lub w najgorszym razie w większości) pokrywać bieżące zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego w ciągu roku. To zaś z kolei przekłada się na duże oszczędności na comiesięcznych rachunkach za prąd, samowystarczalność energetyczną oraz niezależność od ewentualnych podwyżek cen energii elektrycznej w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli nie tylko mieć darmowy prąd na aktualne potrzeby, ale także umożliwi praktycznie bezkosztowe ogrzewanie domu. Po upływie okresu zwrotu inwestycji, który średnio szacuje się na 7-8 lat, instalacja PV dostarcza ekologicznej, czystej i zupełnie darmowej energii, pozyskując ją ze źródła, którego nie da się wyeksploatować.
Ogrzewanie domu przy użyciu fotowoltaiki – czy warto?
Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że energetyka oparta na paliwach kopalnych jest w zasadzie ślepym zaułkiem, ponieważ zasoby naturalne naszej planety ulegają szybkiemu wyczerpaniu. Tymczasem instalacja PV o optymalnie dobranej mocy nie tylko zapewni wystarczającą ilość prądu na bieżące potrzeby, ale zrobi to za darmo, bez dodatkowych opłat i pozyskując energię z niewyczerpalnego w praktyce źródła. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych do ogrzewania naszych domów to także czystsze środowisko, zmniejszona emisja gazów cieplarnianych oraz ogromne oszczędności dla domowego budżetu – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.