Chcesz schudnąć? Jedz wolniej!

Wydawać by się mogło, że tempo jedzenia nie powinno mieć zbyt dużego wpływu na naszą sylwetkę, a jednak jedz wolniej. Bardzo ważny jest tu ośrodek sytości, do którego musi dotrzeć z żołądka impuls, że jesteśmy już najedzeni. Specjaliści twierdzą, że potrzeba na to około dwudziestu minut.

To dlatego kiedy jemy bardzo szybko, możemy pochłonąć naprawdę ogromne ilości jedzenia, wszak do mózgu nie dotrze jeszcze informacja o tym, że głód został już zaspokojony. Nie od dziś wiadomo, że współcześnie ludzie jedzą zbyt szybko, w pośpiechu, w biegu, podczas kilkuminutowych przerw. A gdyby przeznaczyć na posiłek przynajmniej dwadzieścia minut? Wtedy zjemy znacznie mniej, będziemy dokładniej przeżuwać pokarm. Dietetycy przekonują, że każdy kęs powinien być przez nas przeżuty około trzydziestu razy – a wiele osób po kilku ruchach szczęką połyka to, co ma w ustach.

Prawidłowa technika wolnego jedzenia wygląda tak:

  • Skup się tylko na jedzeniu
  • Jedz małymi kęsami
  • Nie przełykaj od razu – gryź
  • Dopiero jak przełkniesz, sięgaj po następny kęs
  • Nie wstawaj od razu po posiłku, popij i posiedz chwilę

Dodatkowa sprawa to inne czynności w czasie jedzenia. Czas na jedzenie powinien być czasem tylko na jedzenie, delektowanie się potrawami, ich smakiem i aromatem. Powinien być także czasem relaksu. Dlatego powinniśmy wykluczyć w tym czasie: czytanie, przeglądanie telefonu lub komputera, oglądanie telewizora itp.

Brytyjscy naukowcy udowodnili , że delektowanie się jedzeniem jest najlepszym sposobem na odchudzanie . Nie gwałtowne z późniejszym efektem Jo Jo, tylko powolne , ale za to utrzymujące się na dłużej . Gdy jemy powoli czujemy się bardziej syci , nawet gdy zjemy stosunkowo o wiele mniej niż zwykle. W Berlinie powstała nawet klinika, która uczy pacjentów powolnego jedzenia. Pacjenci, którzy korzystają z tej kliniki maja postawiony zegarek przed talerzem, a czas jedzenia nie może być krótszy jak 25 minut.

Już dziś warto spróbować zastosować tę prostą metodę. Kolejny posiłek zjedz wolniej niż zwykle, spokojniej, nie bezmyślnie przed telewizorem, a świadome, powoli, w niespiesznym tempie. Szybko przekonasz się o tym, że było warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles