Awokado – włącz je do swojej diety!

Wykopaliska dowodzą, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Pierwotnie pochodzi z południowego Meksyku, lecz stosunkowo szybko rozpowszechniło się z Ameryki Północnej – przez Środkową – aż do Południowej. Jeszcze jakiś czas temu owoc ten nie był powszechnie znany w naszym kraju, dziś jednak sytuacja zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni. Coraz częściej pojawia się on na naszych stołach. Trudno wszak się temu dziwić, właściwości prozdrowotne awokado są wprost nie do przecenienia!

W medycynie ludowej

W medycynie ludowej awokado miało szereg zastosowań, w tym leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zapalenia oskrzeli, bóli brzucha i biegunek. Skórka owocu wykazuje działanie antybiotyczne (stosowano ją jako środek przeciwrobaczy). Olej z nasiona ma właściwości ściągające, wywar z pestek uśmierzał ból zębów, a pasta z mielonych pestek stosowana była w leczeniu dolegliwości skórnych (świerzb, łupież, ropiejące rany). Liście stosowano jako środek przeciwkaszlowy, stosowano je ponadto w niedokrwistości, hipercholersterolemii, zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a okłady z liści do leczenia nerwobóli.

Własności prozdrowotne awokado

To skarbnica witaminy B oraz kwasu foliowego, dlatego wspomaga pracę serca, kontrolując jednocześnie ciśnienie krwi dzięki zawartości potasu. Ponadto występujące w nim flawonoidy oraz polifenole działają przeciwzapalnie. Ale to jeszcze nie koniec zalet! Awokado bowiem wspomaga zdrowie oczu –  to zasługa karotenoidów luteiny. W badaniach na zwierzętach wykazano pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi, stężenie HDL, poziom glukozy i stężenie hemoglobiny. Zwalcza także wonne rodniki w organizmie, jednocześnie likwidując przykry zapach z ust.

W kuchni

Awokado jest stosowane także w sztuce kulinarnej. Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że polecane powinno być osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako uzupełnienie diety lub substytut masła. Dzięki regularnemu spożywaniu tego owocu zwiększa się aż pięciokrotnie wchłanianie ważnych składników pokarmowych.  Spowalnia procesy starzenia, zatem powinno być spożywane przed wszystkich członków rodziny – od dzieci po seniorów. Może hamować nawet rozrost raka prostaty – co zostało udowodnione naukowo.

Jedzmy więc awokado i cieszmy się dobrym zdrowiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles