Hipoglikemia – co to takiego?

Hipoglikemia to groźny dla życia stan, którego objawy są jednak dość charakterystyczne – a podstawowym z nich jest poczucie ogólnego osłabienia wraz z poczuciem niepokoju. Osoba, które przejawia objawy hipoglikemii, powinna jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską – w przeciwnym wypadku grozi jej nawet śmierć.

Hipoglikemia - co to takiego?
Hipoglikemia – co to takiego?

Hipoglikemia, czy też inaczej niedocukrzenie, to stan, który dotyka przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę. Zdarza się, że hipoglikemia przytrafia się także osobom, które na tę chorobę nie cierpią – na przykład kobietom w ciąży, noworodkom, czy też osobom po chirurgicznej resekcji żołądka.

W hipoglikemii u chorego dochodzi do spadku stężenia poziomu glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl. Jest to tak zwane stężenie alertowe – podkreślić jednak należy, że nie zawsze taki poziom glukozy we krwi da jakiekolwiek objawy. Kiedy ilość glukozy w organizmie jest zbyt mała, dochodzi w nim do zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. W dłuższej perspektywie stanowi to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia, jak i życia chorego. Nierzadko pierwsze objawy hipoglikemii pojawiają się zdecydowanie później – na przykład wtedy, gdy stężenie glukozy spadnie poniżej 50 mg/dl.

Jakie są przyczyny oraz objawy hipoglikemii?
Jakie są przyczyny oraz objawy hipoglikemii?

Tonometer and glucose meter,bunch of fresh vegetables,fruits, proper nutrition, healthy lifestyle, lowering blood sugar, heart pressure, diabetes concept on yellow,wooden background.

Jakie są przyczyny oraz objawy hipoglikemii?

Jedną z głównych przyczyn wystąpienia hipoglikemii jest cukrzyca typu pierwszego. Choroba ta nie jest jednak jedynym powodem, który determinuje powstanie stanu hipoglikemii. Do jej rozwoju może dojść nawet u osób zdrowych, które spożywają zbyt dużo alkoholu (w szczególności na czczo), spożywają posiłki o zbyt niskiej kaloryczności, czy też cierpią na przewlekłe biegunki. W tym ostatnim przypadku, hipoglikemia dotyczy szczególnie dzieci. Może ona także stanowić objaw innej choroby, na przykład niewydolności nerek tarczycy, czy też choroby Addisona.

Jakie zaś są objawy samej hipoglikemii?

  • Nasilone uczucie głodu
  • Tachykardia
  • Nagłe poty
  • Drżenia mięśni
  • Dezorientacja
  • Zawroty i bóle głowy
  • Stres i niepokój
  • Mrowienie skóry twarzy

Oczywiście, nie wszystkie objawy wystąpią u każdego pacjenta. Należy jednak podkreślić, że hipoglikemia pozostawiona bez interwencji lekarskiej z czasem doprowadzi do rozwoju poważnych zaburzeń oddychania, utraty przytomności śpiączki, lub też innych bezpośrednich zagrożeń dla życia pacjenta. Podejrzenie hipoglikemii wymaga więc jak najpilniejszej konsultacji lekarskiej.

Jak zapobiec hipoglikemii?

Na całe szczęście, hipoglikemia jest stanem, któremu można skutecznie zapobiegać. W przypadku osób zmagających się z cukrzycą, powinni oni przede wszystkim pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim, a także unikać intensywnego wysiłku fizycznego, gdy stężenie glikemii w organizmie jest bardzo niskie – niższe, niż 80 mg% (4,4 mmol/l). Pomocne okaże się także przyjmowanie odpowiednich suplementów, zawierających sporą ilość białka, jak np. Diben Drink, którego zalety można poznać na stronie https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/diben-drink/.

Również to, co jemy nie jest bez znaczenia. Kontrolowanie spożywanych posiłków pozwoli znacząco obniżyć ryzyko hipoglikemii, a sezonowe potrawy potrafią być ciekawe, dlatego warto sprawdzić, jak jesienna dieta dla diabetyków może być ciekawa. Warto dodać, że korzystanie z dobrodziejstw diety o niskim indeksie glikemicznym jest także zalecane w przypadku wystąpienia hipoglikemii reaktywnej, czyli niezwiązanej z cukrzycą. Pozwoli on w skuteczny sposób zapobiec ewentualnemu nawrotowi stanu hipoglikemicznego w niedalekiej przyszłości.

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród