Optymalizator mocy – co to jest w fotowoltaice?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z szeregu różnorakich urządzeń, dzięki którym energia słoneczna pozyskiwana jest bez przeszkód. Jednymi z ważniejszych elementów są optymalizatory mocy. Ich zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w szeregach połączonych łańcuchach ogniw PV. Mało jasne? Zapraszamy do artykułu, gdzie dokładnie wyjaśnijmy te zagadnienia.

Optymalizatory mocy – co to takiego?

Głównie zadanie optymalizatorów to regulowanie parametrów pracy paneli fotowoltaicznych podczas działania na nie trudnych, zewnętrznych czynników. Mogą być różnego rodzaju, przeważnie to kurz, zacienienie, ale też procesy starzeniowe. Niezależnie, jakiej natury są, wpływają bardzo źle na instalację, ograniczając jej wydajność energetyczną.

Montowane są w puszkach połączeniowych ogniw PV lub w pobliżu paneli fotowoltaicznych. Mają one ogromne znaczenie, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie zmaksymalizować uzysk energetyczny z instalacji fotowoltaicznej, co może przełożyć się na zdecydowanie większą sprawność systemu PV. Optymalizatory sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy w ogniwach fotowoltaicznych istnieje dość duże niedopasowanie prądowo-napięciowe. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Wynika to między innymi z zacienienia powierzchni ogniw PV, nierównomiernym nagrzewaniu się modułów PV, powstawaniu refleksów świetlnych czy przez miejscowe zabrudzenie ogniw.

Optymalizator mocy – jaka jest jego zasada działania?

Najważniejszym zadaniem optymalizatora jest szukanie punktu mocy maksymalnej MPP na poziomie pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego. W praktyce obciąża panel w równomierny sposób, dzięki czemu gwarantuje największą moc na wyjściu modułu i to bez znaczenia, jaką moc mają pozostałe ogniwa fotowoltaiczne w szeregu. Bez optymalizatora panel wygeneruje mniejszą moc, co przełoży się oczywiście na niedostateczną ilość wytworzonego prądu.

Znaczenie optymalizatorów jest tym bardziej ważne, że zapewniają możliwość monitorowania najważniejszych parametrów pracy każdego ogniwa fotowoltaicznego (w zakresie temperatury, napięcia, prądu i mocy). To pozwala zachować stałą kontrolę nad pracą instalacji PV, a w razie nieprawidłowości szybko reagować.

Optymalizatory mocy – ile to kosztuje?

Ostateczna cena w ogromnym stopniu uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim konstrukcji, funkcjonalności i nominalnej mocy wejściowej. Ceny optymalizatorów nie są duże, wahają się od 150 do 350 zł, lecz całkowity koszt zależy od tego, ile znajduje się paneli w instalacji fotowoltaicznej. Często optymalizatory montuje się do każdego ogniwa, przez co koszty szybko wzrastają, ale jednocześnie warto wiedzieć, że przeważnie mają one bardzo długą, 25-letnią gwarancję producencką.

Optymalizatory mocy – dlaczego warto?

Chociaż optymalizatory stanowią dodatkowe wyposażenie instalacji fotowoltaicznej, zapewniają ogromne korzyści, pozwalając przede wszystkim zredukować straty energetyczne, które są spowodowane zmniejszoną wydajnością modułów. Dzięki temu uzyskać można więcej mocy, zwłaszcza w odniesieniu do modułów bez zainstalowanych optymalizatorów. Ale to oczywiście nie wszystkie zalety, ponieważ poza możliwością regulacji mocy paneli PV, optymalizatory odpowiadają również za kontrolę pracy całej instalacji fotowoltaicznej. A gdy nastąpi awaria, przesyłają do nas raport o zmianach, co sprawia, że wiemy, jaki problem wystąpił i co należy zrobić, by temu zaradzić.

Czy zawsze warto w nie zainwestować?

Jak wspomnieliśmy, optymalizatory mocy są dodatkowym wyposażeniem instalacji PV, a więc nie na każdym dachu muszą się znaleźć. Kiedy jednak jest to wskazane, a kiedy to niepotrzebny wydatek? Zdecydowanie warto w nie zainwestować, gdy instalacja jest zasłaniania przez przesuwający się cień, który rzuca komin, słup itp. Zacienione panele nie tylko nie generują prądu, lecz źle wpływają na działanie całej instalacji. Sprawdzają się też bardzo dobrze w przypadku instalacji z panelami PV różnej mocy, żeby zrównoważyć działanie słabszych i mocniejszych modułów. A w jakiej sytuacji nie ma sensu, by kupować optymalizator? Na pewno to zbędny wydatek, jak na naszym dachu występuje niezacieniona instalacja z ogniw tej samej mocy, tym bardziej, jak są one skierowane w jedną stronę.

Dowiedzieliśmy się wszystkich najważniejszych informacji na temat optymalizatorów. Wiemy już, jak działają i po co są montowane. Zdajemy sobie też sprawę, kiedy ich obecność jest niezbędna. Po więcej sprawdzonych informacji na ten temat zapraszamy pod adres http://inovativ.pl/.

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród