Błonnik jego rola i funkcja w naszej zdrowej diecie

Błonnik to ważny dla naszego organizmu składnik optymalnej diety. Jest on kluczowy dla prawidłowego oczyszczania naszego organizmu z toksyn, które codziennie pochłaniamy. Toksyny w organizmie pochodzą z różnych źródeł, ze spożytych ciężkich metali, pestycydów, niestrawionego pokarmu, wdychanego powietrza, czy wreszcie z naszych własnych martwych komórek. I właśnie błonnik pomaga w wydaleniu ich z naszego ciała, jego niedobory powodują przejecie tej funkcji przez skórę(zwiększona potliwość, suchość i szorstkość), oczy, gardło czy nos.

Czemu błonnik jest ważny?

Poglądy na temat istotności błonnika ewoluowały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Kiedyś dietetycy uważali, że nie zawiera ona istotnych substancji odżywczych, jest niestrawny i obciąża funkcje przewodu pokarmowego. Dziś udowodniono jego prozdrowotne działania, a lista ich przedstawia się bardzo imponująco, miedzy innymi; obniża poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca, może zmniejszyć ryzyko cukrzycy oraz złagodzić tę istniejącą poprzez stabilizowanie poziom cukru we krwi( hamuje proces wchłaniania), stymuluje poprawne działanie jelit, przeciwdziała zaparciom i wspomaga wypróżnianie, wspomaga utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach wzmacniając układ odpornościowy, przeciwdziała różnym rodzajom nowotworów, obniża szansę zachorowania na nie, jednocześnie  opóźnia działanie substancji rakotwórczych, zapobiega wrzodom układu pokarmowego, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, pomaga w zrzuceniu wagi i powstrzymuje przed przejadaniem się, wreszcie wiąże nadmiary estrogenu.

Rodzaje błonnika

Jednym z dwóch rodzajów błonnika jest błonnik rozpuszczalny, który wiąże ze sobą w jelicie cienkim cząsteczki cholesterolu dzięki czemu są wydalane z organizmu. Jego źródłem są owoce, warzywa, otręby czy płatki owsiane.

Dlaczego błonnik jest tak ważnym składnikiem codziennej diety? Jakie są rodzaje błonnika? W jakich produktach jest najwięcej tej substancji?

Występuje głównie w owocach, warzywach, oraz otrębach i płatkach. Jego konsystencja jest podobna do żelu. Pektyna czy guma guar to rodzaje błonnika, które spowalniają uwalnianie cukrów z przyjmowanej żywności, wpływają dzięki temu na zmniejszenie ryzyka cukrzycowego.

Błonnik nierozpuszczalny oglądany pod mikroskopem przypomina gąbkę, a jego działanie jest bardzo podobne. Wchłania substancje toksyczne, a następnie wraz nimi wydalany jest z organizmu. Co ważne pojedyncze włókno błonnik jest wstanie zabsorbować kilkakrotnie więcej substancji toksycznych niż jego własna objętość. Źródła błonnika nierozpuszczalnego to głównie zielone warzywa, skórki owoców, fasole, nasiona, orzechy, czy łupiny ziaren.

Naukowcy twierdzą, że spożywane w Polsce ilości błonnika(średnio 19-34g) są zbyt małe, szczególnie wśród dzieci i osób po 60 tym roku życia. Specjaliści identyfikują to jako jedną z przyczyn zbyt szybkiego starzenia się społeczeństwa. Przyczyny zbyt małego spożycia błonnika przypisują oni złym nawykom żywieniowym, pośpiechowi w codziennym życiu, wreszcie spożywaniu dużych ilości wysokoprzetworzonej żywności. Określenie odgórnych zalecanych ilości błonnika nie jest proste ich ilości są różne dla każdego z nas i znajdują się w przedziale 25 do 40 g na dzień. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że jak w każdym przypadku zmiany diety należy być tu ostrożnym, a kobiety ciężarne powinny być tu szczególnie uważne i nie powinny tego robić bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże.

Jakie są źródła błonnika?

Źródeł błonnika jest bardzo wiele. Zapoznanie się z poniższymi tabelami pozwoli na analizę waszych obecnych nawyków żywieniowych, a dzięki temu będziecie wiedzieć jakie ilości błonnikach spożywacie na co dzień. Pozwolą Wam one również takie skomponowanie codziennej diety by była ona prawidłowo zbilansowana pod tym kątem.
Pamiętajmy jednak by zmiany w naszej diecie wprowadzać ostrożnie i zadbać o konsultację fachowców w tej dziedzinie, jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Więcej o zdrowym żywieniu na stronie http://www.intesta.pl/.

[adrotate group="1"]

Related Articles

Dom i Ogród