Jak prawidłowo przygotowywać zioła do zaparzania?

Jak prawidłowo przygotowywać zioła do zaparzania – Wydaje nam się, że doskonale wiemy, jak powinniśmy przyrządzać ziołowe napary, by były one dla naszego organizmu jak najbardziej drogocenne. Jednak czy jest tak w istocie? Sprawdźmy to!

Jak prawidłowo przygotowywać zioła do zaparzania

Najcenniejsze są zioła wówczas, kiedy pijemy je zaraz po zaparzeniu (ewentualnie po kilku godzinach). Wywaru natomiast nie należy przetrzymywać na słońcu, powinien on być zawsze starannie chroniony przed jego promieniami. Zioła występujące w postaci korty powinniśmy spożywać godzinę przed spożyciem posiłku lub godzinę po jego spożyciu – w przypadku pozostałych pora dnia jest całkowicie dowolna. Specjaliści przestrzegają przed przetrzymywaniem ich w termosie – mogą bowiem powstać reakcje, niepożądane, gdy będzie na nie działała przez długi czas bardzo wysoka temperatura. Herbatki zaparzamy zwykle przez 8-10 minut, odwary zaś niekiedy gotuje się nawet przez pół godziny.

Napary ziołowe są robione w ten sam sposób w jaki zaparzamy herbatę, używając miękkich części rośliny – liści, łodyg, kwiatów. Standardowa dawka to 25 g suszonego zioła lub 50 g świeżego zioła na 600 ml gotowanej wody. Proporcje mogą się różnić w zależności od smaku. Ważne, aby przygotowywać ziołowe herbaty przyjemne w smaku, kiedy zamierzamy je pić regularnie. Umieścić zioła w ogrzewanym czajniczku do herbaty, zalać gotującą się wodą. Pozostawić pod przykryciem do zaparzenia przez 10 minut, a następnie odcedzić. Najczęściej pije się pełną szklankę herbatki ziołowej trzy razy dziennie na chroniczne problemy zdrowotne oraz sześć razy lub więcej na ostre dolegliwości. Napar możemy trzymać w lodówce do dwóch dni.

Herbatki ziołowe

Niektóre zioła, szczególnie te z dużą zawartością klejów roślinnych, do nich należy np. żywokost lekarski, są przygotowywane w ten sam sposób, ale z zimną wodą. Większość naparów jest pita na gorąco, z wyjątkiem herbatek ziołowych stosowanych w leczeniu układu moczowego, kiedy to taki napar musi być pity letni lub zimny.
Podczas przygotowywania herbatek ziołowych można mieszać kilka różnych ziół razem w celu otrzymania smacznego naparu. Dodatek takich aromatycznych ziół jak mięta, cytrynowa werbena, koper włoski, lawenda oraz lukrecja. Do bardziej gorzkich smakowo ziół jest szczególnie polecany w przygotowywaniu herbatek ziołowych dla dzieci. Pamiętajmy o tym, iż dobrze dobrane zioła do zaparzania mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród