Problem hemoroidów dotyczy niestety coraz szerszego grona Polaków. To bolesny, a dla niektórych także i wstydliwy problem.
Leczenie początkowe choroby o lekkim lub umiarkowanym nasileniu polega na zwiększeniu spożycia błonnika oraz, w celu uniknięcia odwodnienia – płynów, a także na podaniu NSLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które uśmierzą ból; zalecany jest również odpoczynek. W przypadku, gdy objawy są ciężkie lub nie ustępują na skutek leczenia zachowawczego, konieczne może być wykonanie małych zabiegów. Zabiegi operacyjne stosuje się wyłącznie u pacjentów, u których nie nastąpiła poprawa po zastosowaniu procedur wymienionych powyżej.
W leczeniu stosuje się szereg zabiegów ambulatoryjnych:
- Podwiązanie gumką. Podczas zabiegu zakłada się elastyczną gumkę na wewnętrzny żylak w celu odcięcia dopływu krwi. W ciągu 5–7 dni obumarły żylak odpada.
- Skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka obliterującego, takiego jak fenol, do żylaka. Powoduje to zamknięcie ścian naczynia krwionośnego i skurczenie się hemoroidów.
- Skuteczne w przypadku hemeroidów są także metody kauteryzacyjne przy zastosowaniu elektrokauteryzacji, promieniowania podczerwonego, chirurgii laserowej lub kriochirurgii.
Nawet co druga osoba może na którymś etapie życia doznać problemów z hemoroidami. Choroba kończy się zazwyczaj pomyślnie.
Dieta przeciw hemoroidom
Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż dieta może dużo pomóc – lub też zaszkodzić. Co zatem jeść, a czego nie jeść przy problemie z hemoroidami? Dieta powinna być przede wszystkim bardzo bogata w błonnik pokarmowy, dzięki temu bowiem można wyeliminować częsty w tym przypadku problem z zaparciami. Warzywa w formie surowej, produkty z pełnego ziarna, otręby, oraz pestki i owoce – tych zdecydowanie odmawiać sobie nie należy. Warto włączyć także do diety jogurty, kefiry, kasze, chude twarogi. Jednocześnie powinno się wypijać dziennie 2-2,5 litra wody (błonnik bowiem ją wiąże).
Z czego natomiast zrezygnować przy hemoroidach? Nie są wskazane takie napoje, jak: kawa, mocna herbata, alkohol i gazowane napoje z cukrem. Fast-foody, białe pieczywo, produkty wzdymające oraz bardzo tłuste są zdecydowanie niewskazane.
Zdecydowanie warto postawić także na regularność w spożywaniu posiłków – jeść częściej mniejsze porcje.