Etykieta energetyczna. Nie gotuj „jakoś”, postaw na jakość!

Światowy Dzień Jakości jest obchodzony od 1989 roku, a został zainicjowany przez trzy organizacje: Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Jakości, Europejską Organizację Jakości oraz Unię Japońskich Naukowców i Inżynierów. W tym roku jest obchodzony 10 listopada. Ma sprzyjać edukacji konsumentów oraz akcentować rolę kontroli konsumenckiej. To dobra okazja, aby odpowiedzieć na pytanie – na co powinniśmy zwracać uwagę, aby wybrać sprzęt AGD jak najlepszej jakości?

Kuchenna etykieta

Bazowym elementem, który poinformuje nas o jakości sprzętu jest tzw. „etykieta energetyczna”. Określa klasę energetyczną, poziom energooszczędności, hałasu itd. ocenianego przez nas sprzętu. To dzięki klasie energetycznej wiemy, że wybrana przez nas pralka zużywa mniej wody w ujęciu rocznym, niż porównywany sprzęt, a lodówka dzięki tej samej analogii pobiera mniej energii. W zależności od rodzaju sprzętu, etykieta energetyczna może się nieco różnić. Najczęściej to 7-10 poziomowa skala oznaczana literami alfabetu: od A do G. Często spotkamy się też z podziałem, w którym znajdziemy sprzęt o klasie A+, A++ lub nawet A+++.

Sam produkt może wykorzystywać kilka klasyfikacji, w zależności od ocenianej funkcji. Na przykład pralka posiada osobną skalę efektywności wirowania, a inną do oceny klasy efektywności energetycznej. Producenci czytelnie informują o wszystkich zależnościach, a zasada interpretacji jest prosta: czym bliżej „początku alfabetu” i czym więcej „plusików”, tym lepiej.

Wybór sprzętu wysokiej jakości niesie za sobą dwa pozytywne skutki. Pierwszy to troska o środowisko. Jeśli kupujemy lodówkę, która wykorzystuje mniej energii (a przecież jest włączona 24h na dobę!) lub pralkę czy zmywarkę, która wykorzystuje mniej wody, dbamy o nasze naturalne otoczenie. Drugi aspekt to, wynikające z powyższego, oszczędności finansowe dla użytkownika. Nawet, jeśli te korzyści pozornie wydają się niewielkie, to w skali roku potrafią wygenerować znaczące liczby.

stove-top-1597026_1920

„Produkty dostępne na polskim rynku muszą spełniać zarówno krajowe, jak i europejskie wytyczne prawne. Zatem kupując sprzęt w renomowanym sklepie, mamy pewność, iż spełnia on wszystkie współczesne standardy, nawet te związane np. z poziomem hałasu” – tłumaczy Michał Górecki, współtwórca rodzinnego bloga Mike & Mary. „Na co zwracać uwagę poza etykietą energetyczną? Przede wszystkim na własne rozwiązania producentów AGD, które zwiększają efektywność działania sprzętu. Często wykorzystuję sprzęt kuchenny w swojej pracy blogera i tak naprawdę autorskie rozwiązania stają się kartą przetargową marki, gdy wybieram nowy sprzęt” – dodaje.

Utrzymanie świeżości produktów na dłużej

Etykieta energetyczna lodówki informuje nas o jej rocznym zużyciu energii – sumie pojemności użytkowej wszystkich komór, (także tych do przechowywania zmrożonej żywności) oraz poziomie emitowanego hałasu. W przypadku, kiedy porównujemy dwa podobne do siebie sprzęty w tej samej klasie, warto zwrócić uwagę na unikatowe rozwiązania producentów.

Ciekawym z nich jest wykorzystywana w lodówkach technologia Active Oxygen (znajdziemy ją np. w ofercie marki Hotpoint). To innowacyjny system, który poprzez uaktywnianie cząsteczek tlenu pozwala zachować świeżość produktów w lodówce znacznie dłużej niż standardowo (nawet przez 9 dni od dnia zakupu). Tlen pełni tu rolę naturalnego środka konserwującego, który jednocześnie redukuje rozwój mikroorganizmów. Obniża także przenikanie zapachami, pozwala zachować naturalny kolor i konsystencję pożywienia. Co ważne, technologia nie wymaga dodatkowych nakładów energii, a nawet cyklicznej wymiany jej elementów czy konserwacji.

Sprzęt do zadań specjalnych

Komfort korzystania ze sprzętu oraz jakość pełnionych zadań mogą zwiększyć także technologie skoncentrowane na konkretnym zadaniu. Dobrym przykładem są pralki, które posiadają oznaczenie „Wool Hand Wash Safe”. To uznanie firmy Woolmark dla innowacji w praniu tkanin delikatnych. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że zastosowany w urządzeniu system gwarantuje bezpieczne i skuteczne pranie wełnianych ubrań – włókna materiału nie skręcają się i pozostają zawsze w odpowiednim ułożeniu.

Przykładem urządzeń posiadających to oznaczenie jest najnowsza linia pralek marki Hotpoint, które – dzięki zastosowanym w nim systemom – pomogą także w zadbaniu o inne delikatne materiały jak kaszmir lub te wymagające prania ręcznego. Dodatkowy efekt zapewnią również takie rozwiązania jak „Digital Motion” oraz „Direct Injection”, odpowiadające za możliwość prania kolorowych i białych ubrań jednocześnie oraz usuwanie plam już w 20 stopniach. Możemy też skoncentrować się na technologii, która dodatkowo wzmacnia ekologiczny charakter prania – system Eco Rain zmniejsza o 50% zużycie energii, a o 20% wody. W ten sposób urządzenie zapewnia najwyższe standardy efektywności, przy możliwie najniższym zużyciu zasobów.

Kompleksowa gwarancja

Jeśli nie zależy nam na żadnym konkretnym zadaniu, a oczekujemy zwiększenia jakości działania sprzętu w każdym aspekcie jego pracy po równo, warto wybrać sprzęt sygnowany przez producenta dodatkowymi oznaczeniami. Na przykład marka Hotpoint wykorzystuje do tego znak jakości „HD RESULTS”. Sprzęt z tym znakiem ma gwarantować doskonałe rezultaty, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających konsumentów – nawet powyżej standardów stawianych przez wymagane certyfikacje.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród