Żyj w zgodzie z naturą – to prostsze niż myślisz!

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Ta akcja jest zorganizowana po to, aby zwrócić naszą uwagę na poszanowanie środowiska. Wszystko zaczyna się w skali mikro, którym jest nasz dom. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nam, ale też kolejnym pokoleniom żyło się lepiej.

Kupujmy ekologicznie

Mamy coraz większą świadomość tego, że są materiały, które nie ulegają degradacji lub następuje ona dopiero po setkach lat – na przykład plastik wykorzystywany do produkcji opakowań. Możemy więc korzystać z toreb biodegradowalnych, które są już powszechnie dostępne lub takich, które nadają się do recyklingu. Warto pamiętać także o stosowaniu ekologicznych kosmetyków oraz środków czystości. Takie produkty możemy kupić już niemal wszędzie – poznamy je po odpowiednim oznakowaniu na opakowaniach. Korzystając z nich możemy mieć pewność, że nie będziemy szkodzić środowisku naturalnemu i sobie.

śmieci
śmieci

Oszczędzajmy wodę

Oszczędzając wodę nie tylko dbamy o środowisko, ale również o nasze portfele, dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zużyjemy mniej wody biorąc prysznic, zamiast kąpieli w wannie oraz myjąc naczynia w zmywarce. Warto zadbać też o to, aby uszczelki w kranach były szczelne. Producenci oceniają ich wytrzymałość na 12 miesięcy, na co udzielają gwarancji. Nie oznacza to natomiast, że trzeba je koniecznie po tym okresie wymieniać. Wszystko zależy od jakości instalacji i wody. Nie czekajmy jednak aż kran zacznie przeciekać. Pierwszym niepokojącym nas objawem może być pojawiający się w szczelinach i stykach między elementami baterii osad z kamienia. To znak, że uszczelkę trzeba wymienić zanim zacznie przeciekać. Warto abyśmy wiedzieli, że jeśli w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody to na dobę da nam to 12 litrów strat, a w ciągu roku to będzie aż 4 tysiące litrów!

Ograniczajmy energię elektryczną

Zastępując żarówki LEDami zaoszczędzimy realne kwoty, bo te zużywają nawet 90% mniej energii. Dostosowujmy także moc oświetlenia do naszej aktywności oraz wyłączajmy niepotrzebne światło. Kupując urządzenia elektryczne zwracajmy uwagę na to, czy są one energooszczędne.

LED
LED

Wybierajmy tylko te, które są oznakowane literą „A”, „A+” oraz „A++”. Pamiętajmy też o tym, aby wyłączać wszystkie nieużywane sprzęty z gniazdek. Ładowarka, komputer, radio czy telewizor, niepodłączone do prądu, a z których nie korzystamy w danym momencie także pobierają energię.

Umiejętne segregowanie

O potrzebie segregowania odpadków wiemy nie od dziś. Kolorowe – odpowiednio oznakowane pojemniki na śmieci są już standardem przy każdym bloku czy posesji dzięki urzędowym ustawom. Nie ma tu wielkiej filozofii – osobno wyrzucamy opakowania, szkło i pozostałe zmieszane odpadki. Nie wyrzucamy do śmieci zużytych żarówek, sprzętu elektronicznego i baterii oraz leków – te najlepiej oddać do sklepów, które prowadzą ich zbiórkę. Wydawać by się mogło, że tak proste zasady nie przysparzają problemów, ale jak się okazuje wciąż są dla wielu problemem. Jak sobie ułatwić to zadanie? Zadbajmy o odpowiednie pojemniki w mieszkaniu na poszczególne śmieci. Doskonale do tego będą nadawały się gotowe systemy segregacji odpadów. Dzięki nim z łatwością poradzimy sobie z tym zadaniem, a przy okazji będziemy mieli porządek w szafce pod zlewozmywakiem. Przemyślane systemy segregacji odpadów o różnych rozmiarach i przeznaczeniu to optymalne rozwiązania oferowane na przykład przez firmę Blanco. Mamy tu do wyboru pojemniki do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Systemy do sortowania odpadów i szuflady organizacyjne można bez problemów zamontować, a potem łatwo obsługiwać.

Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród