5 najważniejszych korzyści, jakie da Ci pompa ciepła

Duża część konsumowanej w krajach Unii Europejskiej energii elektrycznej przeznaczona jest na ogrzewanie. Z drugiej strony, nadal w dużej mierze korzystamy z systemów grzewczych opartych na węglu czy gazie. Coraz bardziej popularne stają się jednak rozwiązania alternatywne dla tradycyjnych mechanizmów grzewczych zależnych od paliw kopalnych czy wysokiego poboru energii elektrycznej. Doskonałym przykładem takiego urządzenia są nowoczesne pompy ciepła, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Mogą być wykorzystane zarówno do ogrzewania budynku, jak i do podgrzewania wody użytkowej, a nawet do podgrzewania wody basenowej. Na jakie korzyści możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się właśnie na taki sposób dostarczenia energii cieplnej do naszego domu?

Niskie koszty eksploatacyjne

Zapotrzebowanie cieplne budynku powinniśmy rozpatrywać w odniesieniu do jego metrażu, usytuowania, lokalizacji czy izolacyjności. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła, bardzo ważne jest, aby na podstawie wszystkich wskazanych parametrów dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia, a w późniejszym czasie zadbać o odpowiednią konfigurację parametrów pracy. Jest to ważne dla zapewnienia komfortu cieplnego oraz wydajnej i oszczędnej pracy pompy.

Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej — ciepła zgromadzonego w gruncie, wodzie lub powietrzu, pompa potrzebuje do pracy tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, do zasilenia części urządzenia odpowiedzialnych za transformację i przetransportowanie ciepła. Oznacza to, że nie potrzebuje żadnego paliwa, dzięki temu redukcja kosztów ogrzewania może sięgać nawet 70% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Jeżeli zdecydujemy się połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką o odpowiednio dobranej mocy, będziemy mogli cieszyć się całkowicie darmowym ciepłem z odnawialnych źródeł energii w naszym domu.

Komfort użytkowania

Dobrze dobrana i skonfigurowana pompa ciepła zapewni idealny komfort cieplny dla całej rodziny. Nie musimy się przy tym martwić o jej obsługę czy kwestie bezpieczeństwa — pompa nie emituje żadnych spalin. Jest przy tym cicha a wiele oferowanych modeli, np. powietrznych pomp ciepła, pracuje w oparciu o zaawansowane algorytmy sterowania, co pozwala na obsługę w łatwy sposób z poziomu smartfona lub ze sterownika urządzenia. Za funkcjonalność i bezawaryjność odpowiedzialne są nowoczesne sprężarki gwarantujące wydajną pracę również w mroźne dni, a połączenie z ogrzewaniem podłogowym otwiera przed użytkownikiem możliwość chłodzenia powietrza w budynku w upalne dni. Użytkowanie pompy ciepła oszczędza również problemu związanego z zakupem i przechowywaniem opału, a co za tym idzie, nie musimy się również martwić, np. o dokładanie do kotła.

Ekologia przede wszystkim

Nie tylko wysokie koszty ogrzewania tradycyjnymi systemami grzewczymi, ale również względy ekologiczne zmieniają sposób, w jaki dostarczamy ciepło do naszych domów. Pompa ciepła pozwala nam efektywnie wykorzystywać odnawialne źródła energii. Nie produkuje substancji szkodliwych dla środowiska, sprzyja obniżeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zapobiegając konieczności wydobycia ograniczonych paliw kopalnianych. Poza wskazanymi wartościami związanymi z ochroną środowiska, dzięki pompie zyskujemy niezależność od stale zmieniających się cen energii elektrycznej oraz paliw.

Pompa ciepła w nowym i starszym budynku

Pompę ciepła możemy użytkować nawet w przypadku starszego budynku. Najwięcej jednak korzyści osiągniemy, gdy na takie rozwiązanie zdecydujemy się już na etapie budowy domu. Pompa ciepła przyniesie również oszczędności eksploatacyjne, ponieważ dla nowego budynku już na etapie budowy jesteśmy w stanie zaplanować ogrzewanie niskotemperaturowe, które dobrze sprawdzi się przy współpracy z pompą ciepła. Zastosowanie systemu niskotemperaturowego w połączeniu np. z ogrzewaniem podłogowym, pompa pracuje z największą efektywnością.

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie oszczędne i komfortowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę powietrzną pompę ciepła, to kolejnymi atutami wartymi wspomnienia jest łatwość jej montażu, estetyka i cicha praca.  Nieoceniona jest także rosnąca popularność pomp w kontekście ochrony środowiska. Dodatkowo, decydując się na taki system ogrzewania, w przypadku wymiany starego kotła na pompę, możemy liczyć na dofinansowanie na realizację projektu z takich programów, jak np. “Czyste Powietrze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles