Wiosna w ogrodzie, czyli jak przygotować się do nadchodzącego sezonu

0
122

Kwiecień to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Jeśli chcesz, aby latem Twój ogród mienił się kolorami różnych gatunków kwiatów, a na grządkach rosły smaczne warzywa, to już teraz zaplanuj wiosenne prace porządkowe na swojej działce. Podpowiemy Ci, o których czynnościach nie możesz zapomnieć.

Zacznij od podstaw – przygotuj narzędzia

Zanim zabierzesz się za przycinanie, przesadzanie, wysiewanie czy grabienie, skontroluj stan swoich narzędzi ogrodowych. Zwróć uwagę zwłaszcza na grabie, sekator i łopatę – będziesz ich używać zdecydowanie najczęściej. Przed rozpoczęciem prac ogrodowych z użyciem narzędzi, dokładnie je zdezynfekuj, naostrz i sprawdź, czy nie są uszkodzone. Jeśli tak, to wymień je na nowe. W pracy ogrodowej nie ma miejsca na niewygodę i nerwy – narzędzia muszą być sprawne i leżeć idealnie w dłoniach.

Miejsca często użytkowane – podjazd, ścieżki, taras

Wiosenne porządki w ogrodzie zacznij od zgrabienia małych gałęzi, liści i obumarłych części roślin znajdujących się na ogrodowych ścieżkach, tarasie, a także przed domem. Miejsca te z mocniejszych zabrudzeń oczyścisz silnym strumieniem wody, na przykład myjką ciśnieniową. Znajdujące się między fugami chwasty usuń ręcznie lub za pomocą środków chemicznych.

Zatroszcz się o drzewa i krzewy

Usuń stare, uschnięte, chore i uszkodzone gałęzie drzew i krzewów. Pozbądź się również gałęzi krzyżujących się i rosnących do środka korony. Dzięki temu zabiegowi wytworzą się nowe, młode i zdrowe pędy. Przycinając gałęzie, zwróć uwagę na to, czy robisz to równo i precyzyjnie. Niedokładne cięcie może bowiem uszkodzić roślinę. Drzewa i krzewy najlepiej zacząć przycinać od połowy do końca marca, gdy minie czas większych mrozów.

Wysiej nasiona do gruntu

Kwiecień to najlepszy czas na wysiewanie nasion do gruntu i na rozsadę. Rozsadą nazywamy wysiew w szklarniach, inspektach lub na rozsadnikach młodych roślin przeznaczonych do późniejszego wysadzenia na miejsce stałe. Zobacz, jakie warzywa i zioła możesz wysiać w kwietniu.

  • Do gruntu – bób, buraka ćwikłowego, cebulę, groch, koper, marchew, pietruszkę, por, rzodkiewkę, szpinak; rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę, lubczyk, szałwię lekarską.
  • Na rozsadę – brokuł, kalarepę, sałatę.

Piękny trawnik na wiosnę

Przygotowanie trawnika rozpocznij od usunięcia (najlepiej grabiami) wszystkich zimowych nieczystości. Później za pomocą wertykulatora natnij jego powierzchnię. Zabieg ten zwany wertykulacją usuwa wszystkie obumarłe części roślin i pozwala wodzie i składnikom odżywczym przedostawać się do gleby. Dzięki temu zabiegowi trawa będzie również mniej podatna na choroby.

Co zrobić z resztkami roślin, które zostaną po wiosennych porządkach

Zgrabione po okresie jesienno-zimowym liście, zaschnięte pędy roślin czy drobne chwasty idealnie nadają się na kompost. Tam rozłożą się i będzie można je wykorzystać powtórnie jako dobrej jakości nawóz. Do kompostu możesz także dorzucić rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów. Wywóz odpadów z ogrodu sprawdzi się z kolei przy tych śmieciach, które są zbyt duże, aby umieścić je w kompostowniku lub wyrzucić do normalnego kubła. Mowa tutaj na przykład o dużych gałęziach drzew i krzewów lub chorych rośliny. Wywóz śmieci we Wrocławiu czy w innym dużym mieście nie będzie stanowił żadnego problemu – na rynku funkcjonuje bowiem wiele profesjonalnych firm zajmujących się wywozem odpadów ogrodowych.