Pomidorowa, barszcz biały i czerwony, ogórkowa, krupnik, kapuśniak, pieczarkowa, różnego rodzaju kremy – zupy wiosną i ich wybór jest tak naprawdę nieograniczony. Dlaczego jednak warto je jeść?
Jak gotować aby zupę aby była zdrowa
Przede wszystkim gdy gotujemy je bez niezdrowych kostek rosołowych, z duża ilością warzyw, stają się one dla nas źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Nie zapominajmy również o tym, że to właśnie zupa dostarcza nam płynów, zatem jeśli mamy problemy z piciem wody, sięgajmy po zupy. Wspaniale także rozgrzewa, co jest szalenie istotne zwłaszcza w miesiącach jesienno – zimowych (wtedy dodanie do niej imbiru, pieprzu czy chili jest strzałem w dziesiątkę). Ponadto jest to znakomita metoda na jedzenie większej ilości warzyw -zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. W zdecydowanej większości przypadków zupy są także niskokaloryczne (jeśli tylko nie dodamy do nich dużych ilości tłustej kiełbasy, boczku czy zasmażek). Bardzo łatwo je przygotować, właściwie gotują się same, zwykle wystarczy tylko pokroić składniki i wrzucić je do garnka. To dzięki zjedzeniu porcji zupy nie mamy ochoty na obfite drugie danie.
Kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami – szybki przepis
- Kapustę poszatkuj, włóż do garnka, zalej wodą i zagotuj.
- Po zagotowaniu wrzuć włoszczyznę i gotuj do miękkości kapusty.
- Następnie dodaj przecier pomidorowy i gotuj na małym ogniu przez ok. kwadrans. Dopraw.
- Na oddzielnej patelni rozgrzej łyżkę masła, dorzuć posiekaną w drobną kostkę cebulę. Po kilku minutach dodaj łyżkę mąki. Wymieszaj z kapustą.
- Udekoruj koperkiem i podawaj z chlebem.