Oleje spożywcze i ich zastosowanie w zdrowej kuchni

Które oleje nadają się do smażenia, a które najzdrowiej dodać do sałatki? Poznaj właściwości poszczególnych tłuszczów roślinnych i postaci pod jaką najlepiej je dostarczać organizmowi.

Każdy, kto dba o swoje zdrowie i zwraca uwagę na to, co ląduje na jego talerzu wie, że tłuszcz tłuszczowi nierówny. Zwierzęce należy ograniczać i zastępować roślinnymi. Wśród tych drugich jednak mamy coraz szerszy wybór. Na których piec, a które należy spożywać wyłącznie na zimno? Przygotowaliśmy więc dla Ciebie krótką ściągę odnośnie rodzajów zdrowych olejów i ich zastosowaniu w kuchni.

Olej kokosowy

W ostatnich latach prawdziwy hit w dietetyce i kosmetologii. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym są doskonałym źródłem energii. Organizm łatwo je przyswaja, dzięki czemu olej ten nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a nawet przyspiesza procesy przemiany materii. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich dbających o linię lub pragnących schudnąć. Dodatkowo, za sprawą zawartości kwasu laurynowego olej kokosowy posiada właściwości bakteriobójcze.

Jak i do czego stosować olej kokosowy, by maksymalnie skorzystać z jego dobroczynnych właściwości? Dodawaj go do sałatek, naleśników, placków, możesz również smażyć na nim kotlety, jeśli oczywiście nie będzie Ci przeszkadzał specyficzny aromat i delikatny posmak kokosa. Olej ten z powodzeniem nadaje się do pieczenia, a także domowych batonów, kremu czekoladowego do kanapek i potraw kuchni azjatyckiej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany. Znacznie lepszym produktem jest ten drugi. Olej nierafinowany pełen jest składników odżywczych i posiada wszystkie wymienione wyżej właściwości. W przypadku oleju rafinowanego, nie możemy mówić o aż tak dobroczynnym działaniu, bowiem w procesie rafinacji wiele on traci. Jest jednak bezsmakowy i bezzapachowy, co może stanowić zaletę dla osób, które nie przepadają za wonią kokosa. Zarówno jedną, jak i drugą wersję znajdziesz na https://allegro.pl/kategoria/oliwy-i-oleje-sosy-oleje-112625?rodzaj=olej+kokosowy.

Olej lniany

Jest to bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 wspierających pracę mózgu i układu nerwowego. Warto jednak mieć na uwadze, że kwasy te źle znoszą światło, powietrze i wysoką temperaturę. Kiedy dojdzie do ich utlenienia, tracą swoje właściwości. Dlatego olej lniany należy przechowywać w ciemnej butelce, z dala od źródeł światła, a po otwarciu w lodówce.

Len zawiera dużą ilość witaminy E zwaną witaminą młodości, dbającą o skórę, włosy, paznokcie, zmniejszającą ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wspomaga regenerację błon śluzowych. Olej lniany należy spożywać na zimno, świetnie sprawdzi się do sałatek. Dobrej jakości oleje w atrakcyjnych cenach możesz kupić na https://allegro.pl/kategoria/oliwy-i-oleje-sosy-oleje-112625?rodzaj=olej+lniany.

Olej rzepakowy

Aktualnie jeden z najbardziej popularnych rodzajów olejów w Polsce. Ze statystyk wynika, że spożywamy go najwięcej. Smażymy na nim, pieczemy, dodajemy do sałat. Tłoczony na zimno nierafinowany olej rzepakowy zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, natomiast najmniejszą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, które spożywane w nadmiarze przyczyniających się do rozwoju chorób serca. Dodatkowo w oleju rzepakowym znajdujemy witaminę A, E, K, a także sterole roślinne wpływające na obniżenie cholesterolu w organizmie. Po olej rzepakowy zajrzyj na https://allegro.pl/kategoria/oliwy-i-oleje-sosy-oleje-112625?rodzaj=olej+rzepakowy.

Jak powszechnie wiadomo najlepsza dla zdrowia jest dieta różnorodna. Każdy z powyższych olejów ma swoje niekwestionowane zalety. Każdy z nich warto mieć w swojej kuchni. Swoje zapasy możesz uzupełnić robiąc zakupy online na https://allegro.pl/kategoria/oliwy-i-oleje-sosy-oleje-112625 .

Related Articles