Maltańskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło zakaz hodowli zwierząt na futro oraz zakaz produkcji foie gras ze skutkiem natychmiastowym. To już trzeci kraj w tym roku, po Włoszech i Irlandii, który wprowadził zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra.
Choć na Malcie nie ma obecnie aktywnych ferm futrzarskich, to zakaz ma charakter prewencyjny – ma na celu zapobiec ewentualnemu przenoszeniu się przemysłu futrzarskiego z innych krajów do Malty.
Europa odwraca się od futer
Maltańskie Ministerstwo Rolnictwa podkreśliło, że „Chociaż takie praktyki nie są normą na Malcie, nadal kluczowe jest ich zakazanie, aby zapewnić ochronę tych zwierząt”.
– Każdego roku kolejne kraje dołączają do grona tych, które wprowadzają ustawowy zakaz hodowli zwierząt na futro – cieszymy się, że Malta zdecydowała się na podobny krok. Nawet jeśli obecnie nie działają tam fermy futrzarskie, jest to jasny sygnał, że Europa odwraca się od futer i nie ma przyszłości dla tego okrutnego przemysłu – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Trwa zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz wprowadzenie zakazu importu futer do UE – petycję można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl.
EIO jest narzędziem unijnym, dlatego, aby podpis był ważny, należy mieć ukończone 18 lat i podać poprawny nr PESEL.
Źródło: Otwarte Klatki