Galaretka – sięgaj po nią śmiało!

Zawarta w niej żelatyna znakomicie sprawdza się w procesie regeneracji stawów, ponadto zawiera sporą ilość potasu. Bardzo dobrze działa też na stan włosów, zwłaszcza tych mocno przesuszonych i połamanych – ma bowiem w swoim składzie keratynę. Galaretki dzielą się na słodkie i słone.

Galaretka słodka

Galaretki słodkie są zazwyczaj wytwarzane na bazie soków lub aromatów owocowych. Podawane są jako deser, z dodatkiem np. bitej śmietany czy bakalii, są także elementem dekoracyjnym ciast – stanowią najczęściej górną warstwę ciast biszkoptowych z kremem. Galaretki owocowe zaliczane są do grupy przetworów owocowych.

Dostępne w sprzedaży półprodukty o nazwie „galaretka” to zazwyczaj mieszanka żelatyny (obecnie najczęściej wieprzowej), barwników i aromatów oraz cukru. Aby przygotować taką galaretkę należy rozpuścić proszek w podanej na opakowaniu ilości gorącej wody, całość dokładnie wymieszać i ostudzić.

Niektóre owoce, np. czerwona porzeczka i pewne odmiany jabłek, zawierają znaczną ilość pektyny – sok takich owoców w naturalny sposób ulega zżelowaniu, choć nie zawsze konsystencja takiej galaretki jest wystarczająco stała.

Niektóre owoce zawierają enzymy z grupy peptydaz rozkładające białka (zatem także te, które są istotą żelatyn), np. aktynidinę, bromelinę lub papainę; z tych powodów galaretki żelatynowe z dodatkiem surowej papai, ananasa lub kiwi nie tężeją. Zapobiec można temu stosując owoce uprzednio pozbawione tych enzymów, np. ananasy z puszki, albo neutralizując te enzymy przez kilkuminutowe zagotowanie owoców, albo też przez użycie wody, w której zagotowano papryczkę chili (występująca w niej kapsaicyna likwiduje te enzymy). Innym sposobem jest użycie do sporządzenia galaretki surowca niezawierającego białka, np. karagenu.

Galaretka słona

Galaretka słona, zwana inaczej auszpikiem (a w Wielkopolsce galartem), to potrawa przygotowywana z wywaru mięsnego, rybnego lub warzywnego z dodatkiem żelatyny. W galarecie podaje się mięsa lub rybę, także jaja lub warzywa, przy pomocy galaretki garniruje się też potrawy garmażeryjne. Naturalną galaretką są tzw. „zimne nóżki” – długo gotowane z przyprawami, a następnie zastudzone nogi wieprzowe, zawierające duże ilości żelatyny.

Zalety galaretki

Galaretka świetnie sprawdzi się w przypadku osób stosujących dietę redukcyjną – w stu gramach przysmaku znajdziemy bowiem 50-60 kalorii, zatem stać się może rewelacyjnym deserem. Warto wspomnieć również o tym, że jej regularne spożywanie poprawia stan paznokci. Sięgać po nią powinny też osoby z chorobą wrzodową, stanowi ważne źródło glukozaminy. Spożywać ją można samodzielnie lub jako dodatek do innych potraw. Regularne spożywanie żelatyny wzmacnia stawy, ścięgna, więzadła, wzmacnia podstawę kręgosłupa oddzielającą od siebie wszystkie kręgi oraz wpływa korzystnie na cerę, wygląd włosów oraz paznokci, co szczególnie spodoba się naszym paniom.

Szczególnie warto sięgnąć po galaretki ekologiczne. W galaretce eko o smaku pożeczki znajdują się: cukier bio, substancja żelująca: agar bio, sproszkowany burak czerwony bio, regulator kwasowości: kwas cytrynowy i aromat naturalny. Jednak ze względu na wysoką zawartość cukru, nie przesadzajmy z deserami tego typu. Poza tym galaretkę możemy zrobić sami – to nic trudnego. Będziemy mieć wtedy pewność co do użytych składników, sami określimy ilość cukru i obejdziemy się bez sztucznych składników.

Galaretka w każdej postaci nie kosztuje wiele, ma zaś dla naszego zdrowia bardzo wiele korzyści, a poza tym jest niezwykle smaczna!

 

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród