Czy wiesz, jak właściwie segregować śmieci? Sprawdź!

Chociaż wydawałoby się, że segregacja odpadów to prosta sprawa, to bardzo często podczas tej czynności popełniamy błędy. Czy wiesz, jak ich uniknąć? Poznaj zasady domowej segregacji śmieci!

Jakie śmieci można segregować?

Pamiętaj, aby zawsze do pojemnika na odpady segregowane wrzucać:

  • papier,
  • wszelkie odpady z tworzyw sztucznych,
  • aluminium oraz pozostałe metale,
  • szkło przezroczyste i kolorowe.

Należy też odróżniać odpady organiczne. Można z nich robić kompost i wykorzystywać skutecznie w ogrodzie!

Jak segregować śmieci?

Wszelkie odpady poddawane segregacji powinny być czyste, niezatłuszczone i suche. W tym niełatwym zadaniu pomagają kolorowe pojemniki lub torby do sortowania śmieci. Jeśli jednak już posiadasz wystarczająco dużo pojemników, to nie musisz specjalnie kupować nowych – wystarczą naklejki, rysunki czy napisy. Ważne, żeby łatwo je rozróżniać!

Kolory pojemników do segregacji śmieci

Po domowej segregacji śmieci wrzucamy do specjalnych pojemników. Każdy z nich ma określony kolor – nie bez powodu. Sprawdź, jakie odpady powinny trafić do niebieskich, żółtych i zielonych koszy do segregacji!

Niebieski pojemnik = papier

Według ogólnie przyjętych zasad papier wrzucamy do niebieskiego pojemnika. Jako papier rozumiemy gazety, prospekty i katalogi, zeszyty, książki, papierowe torby, wszelkie tekturowe i kartonowe pudła i opakowania.

Ważne: wyrzucana makulatura powinna być sucha i niezatłuszczona, bez metalowych elementów (np. zszywek) czy plastikowych okładek.

Do niebieskich pojemników do segregacji NIE wrzucamy papieru faksowego i termicznego, kalek, odpadów higienicznych, kartonów po napojach.

Żółty pojemnik = plastik i metal

Żółte pojemniki do segregacji przeznaczone są na wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych, plastik (w tym zarówno plastikowe opakowania i butelki), styropian, kartonowe opakowania po napojach (wewnątrz nich znajduje się folia aluminiowa!), reklamówki, opakowania i nakrętki metalowe, puszki z aluminium, metale kolorowe, drobny złom żelazny.

Ważne: przed wyrzuceniem butelek z plastiku czy kartonów zakręcanych, usuwamy zakrętki, a same pojemniki zgniatamy. Należy też usuwać z nich papierowe etykiety! Brudne opakowania można przed wrzuceniem do żółtego kontenera oczyścić i osuszyć.

Do żółtych pojemników do segregacji NIE wrzucamy opakowań z zawartością, opakowań po olejach (zarówno silnikowych, jak i spożywczych) i smarach, po farbach i aerozolach oraz sprzętu AGD.

Zielony pojemnik = szkło

Zielone kosze do segregacji przeznaczone są na szkło. Wrzucamy więc tutaj wszelkie opakowania szklane: butelki, opakowania z kosmetyków, słoiki. Należy jednak pamiętać, aby odrywać z nich etykiety, umyć je i osuszyć. Nigdy nie wyrzucamy szklanych butelek czy pojemników z zawartością. Do pojemnika nie wrzucamy też elementów potłuczonych.

Do zielonych pojemników do segregacji NIE wrzucamy domowej ceramiki i porcelany, lamp, żarówek, luster, szyb, szkła stołowego, okularowego, żaroodpornego.

Pojemniki o innych kolorach

Brązowe pojemniki do segregacji to odpowiednik kompostowników – wrzucamy tu wszelkie resztki warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy kawowe i herbaciane, resztki jedzenia, zawartość worków z odkurzacza, ale też skoszoną trawę, gałęzie, liście, chwasty. NIE wyrzucamy tu resztek mięsa i ryb, odchodów zwierząt, papierosów, artykułów higienicznych, nabiału czy tłuszczu.

Czasem można również spotkać czerwone pojemniki do segregacji śmieci – do nich wrzucamy TYLKO śmieci aluminiowe i metalowe, np. drobny złom i puszki.

Jeżeli obok zielonego pojemnika stoi również biały, wówczas do pierwszego z nich wrzucamy szkło kolorowe, a do drugiego bezbarwne.

Istnieją również czarne pojemniki do segregacji – tu wrzucamy wszystko to, co nie pasuje do pozostałych koszy. Wyjątkiem są odpady niebezpieczne, m.in. leki, farby, oleje, środki do ochrony roślin i przeciw insektom, zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, odpady wielkogabarytowe.

Śmieci, które nie pasują do kolorowych pojemników

Są również śmieci, których nie wyrzucamy do żadnego z pojemników do segregacji. Są to zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane, świetlówki, farby, oleje, lekarstwa.

Specjalne kosze na śmieci niebezpieczne znajdziesz w sklepach ze sprzętem elektronicznym i budowlanym. Gminy organizują również specjalne zbiórki tego typu odpadów. Gruz i odpady budowlane należy wywieźć bezpośrednio na wysypisko, leki można natomiast zostawić w aptece.

Więcej informacji nt. domowej segregacji odpadów znajdziesz tutaj: https://pl.coca-colahellenic.com/pl/nasze-historie/akcja-segregacja-jak-zająć-się-odpadami-we-własnym-domu/

Related Articles