Jesień to idealny czas na zastosowanie kwasów humusowych, czy ma znaczenie jaki produkt wybierzemy?
O kwasach humusowych powiedziano i napisano wiele. Nie sposób przecenić ich znaczenia w co raz bardziej intensywnym rolnictwie. Zdegenerowane gleby z niskim poziomem próchnicy, ze słabą retencją wody i ubogim życiem mikrobiologicznym, aż proszą się o zastosowanie czegoś co będzie łagodzić skutki wieloletnich zaniedbań.
Kwasy humusowe to organiczne związki chemiczne, który odgrywają kluczową rolę w regeneracji gleb. Stanowią jeden z głównych składników próchnicy, a ich obecność ma istotny wpływ na jakość gleby oraz zdrowie roślin. Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących kwasów humusowych w rolnictwie:
Kwasy humusowe przyczyniają się do poprawy struktury gleby, co zwiększa jej porowatość oraz zdolność do zatrzymywania wody i powietrza. Dzięki temu korzenie roślin mają lepsze warunki do rozwoju.
Wiążą składniki odżywcze, zarówno makro jak i mikroelementy, co sprawia, że są one bardziej dostępne dla roślin. To z kolei zwiększa żyzność gleby, a co tym idzie plony, poprawia też jakość upraw i ogranicza koszty nawożenia.
Kwasy humusowe pomagają stabilizować pH gleby, co jest istotne dla optymalnego wzrostu roślin. Pomaga to w utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej w glebie.
Mają zdolność chelatacji, co oznacza, że mogą wiązać metale ciężkie i inne szkodliwe substancje, zmniejszając ich dostępność dla roślin i poprawiając bezpieczeństwo upraw.
Kwasy humusowe wspierają rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, które są kluczowe dla jej zdrowia dla obiegu składników odżywczych oraz biologicznej aktywności gleby.
Pomagają wspierać rozwój systemu odpornościowego roślin, co sprawia, że są one mniej podatne na choroby i szkodniki.
Dodawanie kwasów humusowych do nawozów organicznych, zwiększa ich efektywność i wartość odżywczą. Dodawanie kwasów do kompostu przyspiesza proces rozkładu i poprawia jakość uzyskiwanego kompostu, co jest korzystne dla gleby.
Stosowanie kwasów humusowych w praktykach rolniczych wspiera zrównoważony rozwój, ponieważ przyczynia się do regeneracji gleby i poprawy jej jakości, co jest istotne w kontekście zmian klimatycznych i degradacji gruntów.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów humusowych, warto przyjrzeć się nie tylko cenie, ale także etykiecie tych produktów.
Hummicon Life to organiczny nawóz w formie zawiesiny. W jego skład wchodzi co najmniej 65% m/m kwasów huminowych i co najmniej 15% kwasów fulwowych m/m. Substancja organiczna stanowi 50% s.m.
Hummicon Life tworzy w glebie konstrukcję piętrową, warstwową, złożoną z: zawiesiny humin (formy nierozpuszczalnej będącej siedliskiem i schronieniem dla mikroorganizmów), warstwy rozpuszczalnych kwasów huminowych i warstwy rozpuszczalnych kwasów fulwowych.
Kwasy huminowe dzięki swej wysokocząsteczkowej budowie mają zdolność gromadzenia wody w postaci mikrokropli, natomiast kwasy fulwowe o znacznie prostszej budowie, transportują substancje mineralne i organiczne w pionie i w poziomie profilu glebowego. Nierozpuszczalne huminy zaś, niczym porowaty pumeks, gromadzę wodę i stanowią idealne siedlisko ochronne dla mikroorganizmów.
Dzięki warstwowej budowie i zdolnościom łączenia się poszczególnych poziomów, Hummicon Life stanowi idealne środowisko do rozwoju pożytecznych bakterii i grzybów. Badania potwierdzają, że już niewielka ilość dodanego Hummicon Life do preparatów bakteryjnych chroni je przed negatywnym działaniem promieniowania UV.
Warto więc pochylić się nieco dłużej nad wyborem właściwego preparatu humusowego https://lifebiofarma.pl/. Okazuje się, że różni je od siebie nie tylko skład, ale też formulacja, która ma ogromne znaczenie dla zubożałej w próchnicę strefy ryzosfery.