Czosnek – naturalny antybiotyk!

Czemu nasze babcie zawsze podkreślały, że powinno się jeść czosnek? Czemu coraz częściej umieszczamy go w potrawach (zwłaszcza w sezonie zimowym)? Odpowiedź na to pytanie jest właściwie oczywista – wszak czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk, więc w sezonie częstych infekcji nic tak naprawdę nie może go zastąpić. Warto jednak pamiętać o tym że obniża on ciśnienie krwi – wiec jeśli ktoś ma swoje naturalnie niskie, powinien unikać spożywania czosnku w dużych ilościach.

Historia czosnku

Czosnek został udomowiony i zaczął być uprawiany ok. 5 tysięcy lat temu. Początkowo rozpowszechniony został w Chinach, następnie w Indiach. Dużą popularność zyskał w starożytności. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Wymienia go biblijna Księga Liczb. Gdy w Egipcie ok. 1600 r. p.n.e. robotnicy przy budowie piramidy nie otrzymali czosnku – wybuchł bunt. Egipski manuskrypt z tego czasu zawiera 800 preparatów leczniczych, z których 22 tworzone na bazie czosnku. Z ok. 450 roku p.n.e. pochodzi indyjska „pieśń o czosnku”, w której opiewany jest on jako środek przedłużający ludzkie życie o setki lat. Żydowski Talmud zaleca używanie czosnku ponieważ „zadowala i rozgrzewa ciało, rozpromienia oblicze, zwiększa ilość spermy i usuwa pasożyty jelit”.

Jak działa czosnek

Główną substancją aktywną czosnku jest alliina, która przez enzym alliinazę rozkładana jest za pośrednictwem produktu niestabilnego do allicyny (w materiałach przetworzonych jest to często główny składnik). Kolejne metabolity to ajoeny będące m.in. inhibitorami agregacji płytek krwi (wydłużają czas krwawienia, działają przeciwzakrzepowo). Czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze. Najbardziej wrażliwe na olejek czosnkowy są szczepy bakterii beztlenowych z rodzaju Bacteroides, Prevotella, Fusobacterium i Actinomyces.

Co wspomaga czosnek

Poza tym, że czosnek świetnie radzi sobie ze zwalczaniem infekcji, jest też fantastycznym wspomagaczem pracy naszego układu pokarmowego – idealnie komponuje się zatem z tłustymi mięsnymi daniami. Warto wiedzieć także, iż może uchronić nas przed udarem oraz zawałem. Niszczy także pasożyty żyjące w jelitach (owsiki czy glisty). Badania naukowców dowiodły także, iż regularne spożywanie czosnku pomoże nam uchronić się przed nowotworem okrężnicy czy jelita grubego. Zwalcza również wolne rodniki, zatem polecany jest wszystkim osobom pragnącym zachować zdrowy wygląd.

Śmiało sięgajmy po czosnek – niech nie zabraknie go w diecie!

 

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród