Cykoria – idealna do sałatek, kanapek i nie tylko!

Trzeba przyznać, iż cykoria nie jest w naszym kraju doceniana – zbyt wiele osób w ogóle po nią nie sięga, wiele zaś robi to sporadycznie. A szkoda, bo cykoria to typowo zimowa roślina posiadająca szereg prozdrowotnych właściwości. Ponadto można z niej stworzyć wiele smacznych dań i przekąsek.

Historia Cykorii

Cykoria znana była już w starożytności, wtedy stosowano ją w celu oczyszczenia organizmu, usuwania toksyn oraz leczenia dolegliwości skórnych. Była już  popularna wiele lat temu, choć swoje odrodzenie w Europie zawdzięcza Belgom, którzy w XIX wieku ponownie zaczęli ją uprawiać na swoich terenach. Wraz z rozwojem popularności cykorii uprawia się różne gatunki tej rośliny.

Właściwości zdrowotne Cykorii

Ma w swym składzie dużo beta karotenu, znakomicie wpływa zatem na stan naszej skóry. Ponadto uważa się ją za bogactwo witaminy A, słynącej z odmładzających właściwości. W stu gramach tego przysmaku znajdziemy jedynie 30 kalorii, zatem bez obaw może on być pałaszowany przez osoby stosujące dietę redukcyjną. Witamina B1,B2 oraz C – ich także w cykorii nie brak. Poza tym to skarbnica kwasu foliowego, manganu, żelaza, miedzi, fosforu oraz cynku.

Ze względu na zawartość inuliny, naturalnego prebiotyku, który pobudza wzrost pożytecznych bakterii jelitowych, cykoria nie tylko wpływa pozytywnie na pracę jelit, także wzmacnia odporność organizmu i pomaga usuwać z niego toksyny. Lektucyna i laktukopikryna – również obecne w cykorii – wspierają pracę wątroby oraz stymulują ją do produkcji większej ilości żółci. Cykoria wspiera także produkcję czerwonych krwinek, pomaga regulować poziom cukru we krwi i obniża poziom złego cholesterolu.

Chrupmy ją więc, jeśli mamy kłopoty z trawieniem. Bardzo dobrze stymuluje również do pracy naszą wątrobę, a prócz tego uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek. Warto po nią sięgać!

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród