Rok 2023 ma okazać się jeszcze trudniejszy pod względem finansowym, niż ten mijający. Wszelkie podwyżki sprawiają, że Polacy wnikliwie przyglądają się zimowym ofertom wyjazdowym. O to jak będzie wyglądał sezon zimowy 2022/23 martwią się także właściciele hoteli. Co czekać może na turystów podczas ferii 2023, zdradza Tomasz Kustler, ekspert branży hotelarskiej.
Nie rezygnujemy z ferii ale wybieramy oszczędniej
Polacy mimo kryzysu nie chcą rezygnować z zimowego odpoczynku. Niestety ceny chociażby na stokach nie napawają optymizmem. Skipassy podrożały już o kilkanaście procent w stosunku do zeszłego roku. Jeśli dodać do tego podwyżki we wszelkich obiektach wypoczynkowych spowodowane wzrostem cen prądu i gazu, wyjazd rodzinny na ferie może okazać się kosztowny.
– Kryzys jak wszyscy wiemy dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. Mimo to nie chcemy rezygnować z wypoczynku podczas ferii, tym bardziej jeśli mamy dzieci. Zmiany w rezerwacjach są widoczne już od kilku lat. Polacy dokonują ich często na ostatnią chwilę licząc na zniżki, jednak takich promocji jest coraz mniej. Można więc się rozczarować. Szczęściem w nieszczęściu zarówno dla turystów jak i hotelarzy jest fakt, że zagraniczne wyjazdy podrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Przewidujemy więc, że w ferie Polacy wybiorą wyjazdy w górskie rejony kraju, co jest z resztą już swego rodzaju tradycją – mówi Tomasz Kunstler, ekspert i inwestor branży hotelarskiej.
Jak Polacy planują ferie 2023?
Rezygnacja z jedzenia na mieście, ograniczenie zakupów niepotrzebnych ubrań i elektroniki, systematyczne odkładanie, to tylko kilka z przykładów oszczędzania, na jakie decydujemy się aby było nas stać na wyjazdy zimowe ale i wakacyjne. Polacy pokochali podróże i mimo trudnych obecnie czasów, nie chcą z nich rezygnować, jednak organizują je w inny sposób. Jak ułatwić sobie organizację ferii?
– Rekomenduję dokładne poszukanie obiektu i atrakcji jakich na dany moment potrzebujemy i rezerwację od razu gdy się zdecydujemy. Dla jednych ważne będą bliskie stoki, dla innych atrakcje hotelowe, miejsca do wycieczek, ognisk, kolejni wybiorą wyjątkowe jedzenie i zabiegi SPA. Podczas ferii zwłaszcza górskie obiekty cieszą się dużą popularnością, więc jeśli chcemy się wybrać w góry, nie odkładajmy tego na ostatni moment. Mamy w Polsce przepiękne obiekty także w dobrych cenach i tam warto się udać, gdyż jakość będzie bardzo wysoka. Polacy chcąc zaoszczędzić wybierają krótsze pobyty, kilkudniowe, a nie tygodniowe jak wcześniej. Jako właściciel resortu położonego u podnóża Gór Opawskich, mogę zdradzić, że na dziś rezerwacje na ferie to 30% i na okres wypoczynkowy z najbliższych nam regionów (Górny i Dolny Śląsk) mamy jeszcze wolne miejsca. Uważam, że to i tak dobry wynik zważywszy na to, że to początek grudnia i każdy jeszcze myśli o świętach. Obecnie goście rezerwują pobyty na tzw. przedłużone weekendy (czwartek – niedziela). Największą popularnością cieszą się pakiety pobytowe z pełnym wyżywieniem w formie bufetu i zaplanowanymi weekendowymi atrakcjami. – tłumaczy Tomasz Kunstler.
Ferie w górach zależą także od pogody.
– Goście obecnie do ostatniej chwili będą oczekiwać na gwarancje narciarskiej pogody. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie w okresach zapowiedzi opadów śniegu. Tak jak też wspomniałem, turyści odmiennie do lat poprzednich oczekują na rezerwacje typu „last minute” nie obawiając się barku dostępności pokoi, oczekując jednocześnie obniżonej ceny. Dodatkowo zmianie uległy również preferencje gości, którzy coraz częściej wybierają pobyty w rodzinnych apartamentach, co na pewno jest wygodne, gdy podróżujemy z dziećmi – mówi Tomasz Kunstler, ekspert branży hotelarskiej, właściciel Aspen Prime Ski&Bike Resort****.
Źródło: Newseria