Wspominają o niej dietetycy, nierzadko pojawia się w przeróżnych wątkach związanych ze zdrowiem i odżywianiem – spirulina. Pora zatem zadać sobie pytanie – czym właściwie ona jest?
Spirulina
To handlowa nazwa sinic (cyjanobakterii) należących do rzędu Oscillatoriales. Należy do niego gatunek Arthrospira platensis. Spirulina jest bardzo bogata w białko – zawartość białka w suchej masie wynosi ok. 70%[1][2]. Zawiera także witaminy A, B, C, D, E, K i inne. Spirulina jest bogata w magnez i beta-karoten. Stosowana do produkcji kosmetyków, suplementów żywieniowych oraz pokarmów dla glonożernych ryb akwariowych.
Spiturina to przede wszystkim białko
Jako suplement diety ludzkiej spirulina charakteryzuje się wysoką przyswajalnością na poziomie 85–95%. Działa detoksykacyjnie względem toksyn środowiskowych, dymu tytoniowego, leków, stymuluje układ immunologiczny, działa osłonowo na błonę śluzową żołądka. Wbrew obiegowym opiniom, spirulina nie jest źródłem przyswajalnej przez ludzki organizm witaminy B12.Z drugiej strony, istnieją doniesienia o podwyższonej zawartości w wybranych suplementach diety zawierających m.in. spirulinę substancji toksycznych, np. glinu, co może mieć związek ze sposobem prowadzenia niektórych hodowli glonów na cele przemysłowe.
Po co człowiekowi spirulina
Zalicza się ją do tak zwanych super foods – grupy produktów pożywczych mający rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie. Tak naprawdę są to zielono – niebieskie algi / sinice, jednokomórkowe organizmy, którym żywili się już nasi przodkowie. To fantastyczne źródło białka, które nasz organizm rewelacyjnie przyswaja ( w spirulinie bywa go nawet 70%). Najczęściej dostępna jest w postaci suplementu diety.
Warto wspomnieć także o jej działaniu detoksykacyjnym względem toksyn środowiskowych, leków czy dymu tytoniowego. Wspaniale osłania błonę śluzową żołądka, wzmacnia układ odpornościowy. Potraf znakomicie rozprawić się z candidą, ponadto reguluje ciśnienie krwi i w naturalny sposób reguluje poziom cholesterolu. Dowiedziono również, że pomaga w zapobieganiu chorobom nowotworowym oraz udarom mózgu. Warto zatem sięgnąć po nią i cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami!