Inwestorzy wznoszący domy nowoczesne coraz częściej interesują się dachami solarnymi. To innowacyjne rozwiązanie na rynku fotowoltaiki, które stanowi funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnych dachówek i blachy. Przynosi znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, a zarazem doskonale komponuje się z budynkami urządzonymi w modernistycznym stylu. Czym jest dach solarny oraz dlaczego warto się na niego zdecydować?
Dach solarny – co to takiego?
Jeżeli planujemy zakupić projekt domu nowoczesnego, weźmy pod uwagę przykrycie budynku za pomocą dachówek fotowoltaicznych. To elementy, które przypominają elegancką, płaską dachówkę ceramiczną lub cementową. Jednocześnie wytwarzają one prąd ze słońca, minimalizując pobieranie energii elektrycznej z sieci oraz emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ich ogniwa tworzą całą powierzchnię pokrycia dachowego, nie zaburzając estetycznego wyglądu domu. Fotowoltaiczne dachówki są równie trwałe, jak tradycyjne pokrycia, charakteryzują się odpornością na mróz, wiatr czy opady deszczu i gradu. Będą one doskonale współpracować z pompą ciepła oraz ogrzewaniem elektrycznym, znacząco ograniczając wysokość bieżących rachunków za utrzymanie obiektu.
System modułów fotowoltaicznych eliminuje potrzebę stosowania innych rodzajów pokrycia, zmniejszając ogólny koszt materiałów użytych w procesie budowy. Taki dach solarny nie wymaga dodatkowych elementów montażowych, a jego wykonanie jest w całości realizowane przez wyspecjalizowaną firmę. Ogniwa są instalowane podobnie do montażu dachówek, stanowiąc integralny fragment budynku. Dodatkowo ich zróżnicowane wymiary pozwalają na łatwe dopasowanie do projektów domów nowoczesnych na etapie adaptacji przez architekta.
Zalety posiadania dachu solarnego
Dachówki fotowoltaiczne znajdą zastosowanie na każdym dachu skośnym – zarówno dwu-, jak i wielospadowym. Prócz pokrycia obiektu mieszkalnego, mogą być one montowane również na budynkach gospodarczych czy wiatach. Moduły są estetycznie wykonane oraz jednolite, doskonale pasując do nowoczesnych domów utrzymanych w minimalistycznym stylu. Solarny dach jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, bez trudu znosząc ciężar zalegającego, mokrego śniegu. Metr kwadratowy modułów fotowoltaicznych waży nawet pięciokrotnie mniej, aniżeli tradycyjne dachówki – w konsekwencji nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku.
Ogniwa solarne bardzo często są wytwarzane z użyciem ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, pozwalając jeszcze skuteczniej walczyć z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi. Uzyskaną za ich pośrednictwem energię można zużytkować na zasilanie domowych sprzętów, a nawet ładowanie samochodu elektrycznego. Sterowanie dachówkami fotowoltaicznymi jest wyjątkowo wygodne – wystarczy na swoim smartfonie zainstalować specjalną aplikację, która pozwoli na monitorowanie produkcji i zużycia energii. Co istotne, w wielu rejonach kraju, wykonanie dachu solarnego można częściowo sfinansować z dotacji unijnej bądź krajowej, jeszcze bardziej obniżając ogólny koszt inwestycji.
Nowoczesne domy z dachem solarnym to nowoczesne rozwiązania, które doskonale spełnią wymagania osób poszukujących oszczędności oraz dbających o środowisko naturalne. Fotowoltaiczne dachówki świetnie skomponują się z każdym obiektem, jednocześnie pozwalając obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Z tego względu są coraz chętniej wybierane przez świadomych inwestorów, którzy zwracają uwagę zarówno na estetykę budynku, jak i jego funkcjonalność i energooszczędność.
Tekst sponsorowany: Projekty domy od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl