Budowa domu w 2023: czego trzeba się spodziewać?

Budowa domu w 2023: czego trzeba się spodziewać?

Wielu Polaków w przyszłym roku planuje spełnić swoje największe marzenie. Budowa domu w 2023 będzie jednak nieco większym wyzwaniem niż dotychczas. Chodzi głównie o koszty, które rosną w każdym sektorze gospodarki. Budownictwo, niestety, musi się do tej sytuacji dostosować. To jednak nie wszystko. Dlatego w naszym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o tym, czego należy się spodziewać. Nie bez znaczenia są też zmiany prawne, o których również pomnimy.

Nowelizacja prawa budowlanego 2023

Na samym początku, zanim w ogóle rozpocznie się działania na placu budowy, trzeba się zorientować w aktualnych przepisach prawa. Od stycznia 2023 w życie wejdą dość poważne korekty. Niektóre z nich są jednak bardzo pozytywne, zwłaszcza dla posiadaczy działek. Otóż wraz z początkiem roku nastąpi likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu niezależnie od metrażu. Oznacza to, że osoby planujące realizację swoich marzeń nie muszą się już zbytecznie ograniczać, żeby postawić budynek mieszkalny bez pozwolenia. Projekty domów mogą zatem posiadać większą objętość użytkową, z czego na pewno skorzystają nie tylko statystyczni Kowalscy, ale i przedsiębiorcy zainteresowani turystyką na przykład.

Możliwość budowy domów jednorodzinnych bez zbędnych formalności przyśpieszy rozpoczęcie prac, a więc i ich zakończenie. Nie ulega wątpliwości, że każdy chciałby zamknąć temat zadaszenia przed zimą. W 2023 będą na to nieco większe szanse. W końcu nadmiernie wydłużone postępowania urzędowe stanowiło dotąd problem. Dzięki proponowanym zmianom Ministerstwo Technologii i Rozwoju liczy na „odkorkowanie” kolejek i upłynnienie procedur. Wszystko ma być prostsze, innymi słowy, co również ma wpłynąć na każdą decyzję organu nadzoru budowlanego oraz innych jednostek odpowiedzialnych za tzw. budowlankę. W każdym razie proces realizacji obiektów powyżej 70 m² będzie możliwy wyłącznie na podstawie zgłoszenia z projektem i obowiązkowym kierownikiem budowy. Ów kierownik budowy będzie też jedynym podmiotem zobowiązanym do potwierdzenia gotowości budynku do zamieszkania.

Utworzenie bazy projektów budowlanych jest również jedną z poważniejszych zmian planowanych w budownictwie na 2023. To biblioteka rozwiązań architektonicznych, zapisanych w postaci cyfrowej, do których będzie miał wgląd między innymi główny urząd nadzoru budowlanego. Planując realizację danego projektu, warto będzie się upewnić, że jest on uwzględniony w archiwum. To znacząco ułatwi kontrolę oraz analizę wszelkiego rodzaju wniosków. Baza projektów budowlanych jest bowiem nierozłącznie związana z zamiarem ogólnego przyśpieszenia procesów natury formalnej.

Elektroniczny dziennik budowy domu

Na osobne omówienie zasługuje system EDB, który od przyszłego roku będzie dostępny także w postaci aplikacji mobilnej. To bardzo duże ułatwienie dla inwestorów oraz osób prywatnych. Prowadzenia dziennika budowy zawsze było potrzebne. Budowa domu w 2023 pod tym względem będzie jednak bardziej komfortowa. Cyfrowy dziennik nie dość, że pozwoli załatwić większość formalności w kuchni podczas śniadania, powiedzmy, to jeszcze wszystkie podmioty zaangażowane w inwestycję będą miały nieograniczony wgląd w dokumentację. Oświadczenie kierownika budowy, decyzje organów administracyjnych itd. Wszystko znajdzie się w jednym miejscu z ogólnym dostępem dla wszystkich uprawnionych.

System będzie dostępny na smartfony, ale i jako bardziej tradycyjna platforma internetowa na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Indywidualny numer dziennika będzie natomiast kluczem, który pozwoli wyszukać i przejrzeć dane przedsięwzięcie.

Koszty budowlane 2023

Powyższe informacje z grubsza podsumowują najbardziej istotne zmiany prawno-organizacyjne związane z budową w 2023. Wprowadzenie tych udogodnień w życie jest raczej pewne i skorzystają na tym wszyscy, nie wyłączywszy urzędników. Pora jednak porozmawiać o pieniądzach. To bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów realizacji projektów budowlanych. Zwłaszcza mniej zamożne rodziny muszą liczyć każdy grosz. Jak zatem wyglądają perspektywy na przyszły rok?

Trzeba tutaj zauważyć, że w roku bieżącym nie było tak źle, jak przewidywano. W drugiej połowie 2022 ceny wielu materiałów budowlanych przestały rosnąć, a nawet spadły. To pozwala sądzić, że budowa domu w 2023 może okazać się mniej kosztowna, niż obawiają się tego Polacy. Wszystkie firmy remontowo – budowlane również na to liczą. Ogólnie szacuje się, przy założeniu inflacji oraz koniunktury rynkowej, że koszty przedsięwzięcia mogą wzrosnąć jedynie o 8% (rok temu było to aż 22%). Oznacza to, że statystyczni Kowalscy nie powinni myśleć o przekładaniu swoich planów na lepsze czasy, co raczej uważnie śledzić sytuację i dokonywać mądrych wyborów na bieżąco.

Koszty robocizny będą wzrastać, ale raczej nie będą to bardzo dramatyczne skoki. Wiele zależy też od regionu. Eksperci uważają, że Mazowsze, Śląsk i Małopolska odczują największe zmiany w tym zakresie. Budowa domu w 2023 w województwie opolskim zaś i świętokrzyskim będzie znacznie tańsza.

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród