Napar z szałwi lekarskiej nie bez powodu nazywana jest naturalnym antybiotykiem (zawiera karnozol i olejek eteryczny o działaniu bakteriobójczym oraz grzybobójczym). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Albania, Jugosławia, Grecja, Włochy), ale rozprzestrzeniła się gdzieniegdzie również poza tym obszarem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczającego zdrowie
Pochodzenie szałwi lekarskiej
Szałwia znana już w starożytności jako roślina lecznicza, a także magiczna. Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienia, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Uważano ją również za afrodyzjak. Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwii przedłuża życie. W starożytnym Rzymie zbiorom szałwii jako rośliny magicznej towarzyszyły określone zwyczaje.
Na co pomaga napar z szałwi
Leczy między innymi zapalenie migdałków oraz anginę. Jej napar ma dla naszego zdrowia cały szereg pozytywnych właściwości, szerokie zastosowanie w lecznictwie doceniono zaś już dawno temu. Idealnie sprawdza się jako napar łagodzący bóle menstruacyjne i dolegliwości związane z menopauzą. Ogranicza także potliwość za sprawą obecności garbników. Wspaniale poprawia pracę układu trawiennego – idealnie radzi sobie z wzdęciami oraz niestrawnością.
W przypadku występowania owrzodzeń jamy ustnej, aft i pleśniawek należy płukać usta naparami z szałwii – bardzo szybko przyniosą one ukojenie i spowodują cofanie się zmian. Szałwię można dodawać również do potraw (zwłaszcza tych tłustych i powodujących uczucie ciężkości). Ponadto obniża ona lekko poziom cukru we krwi, a prócz tego pobudza apetyt. Sięgaj zatem po napar z szałwii dla zdrowia!